Skrzynka na listy. Czy jest obowiązkowa?

Nie każdy wie, że skrzynki na listy są obowiązkowe a ich brak może oznaczać wysokie kary pieniężne. Wszyscy musimy umieścić skrzynkę przed wejściem do naszego domu. Właściciele budynków wielorodzinnych mają... Czytaj dalej

15 grudnia 2021
Artykuł z kategorii: Dyskusje

Nie każdy wie, że skrzynki na listy są obowiązkowe a ich brak może oznaczać wysokie kary pieniężne. Wszyscy musimy umieścić skrzynkę przed wejściem do naszego domu. Właściciele budynków wielorodzinnych mają obowiązek zapewnić lokatorom skrytki pocztowe. Co jeszcze dotyczy obowiązku posiadania skrzynek na listy?

Obowiązkowo skrzynka na listy

Od jakiegoś czasu każdy właściciel budynku mieszkalnego ma obowiązek posiadania skrzynki na listy. Przepisy wymagają spełnienia konkretnych wymogów przez właściciela skrzynki. Musi ona być w konkretnym wymiarze, wykonana z konkretnego materiału i zamontowana w konkretnym miejscu. W przeciwnym razie listonosz nie musi zostawić przesyłki a każdy, kto nie zastosuje się do przepisów może dostać wysoką karę pieniężną.

Jakie normy ma spełnić skrzynka?

Skrzynka pocztowa (https://bonmario.com/dom-i-ogrod/skrzynki-na-listy.html) powinna swobodnie zmieścić koperty w formacie C4 (229 mm x 324 mm) i przesyłki o łącznej grubości 60 mm. Materiał, z jakiego została wykonana skrzynka powinien być odporny na korozję. Najlepiej aby była wykonana ze stali ocynkowanej, nierdzewnej lub aluminium. Korespondencja ma być chroniona przed kradzieżą, a więc posiadać otwór o wspomnianych wcześniej wymiarach i specjalny zamek na kluczyk.

Gdzie umieszczamy skrzynkę?

Skrzynka może zostać zamontowana na furtce, ogrodzeniu, w murku ogrodzenia lub w elewacji budynku. Są także dostępne wolnostojące modele skrzynek, które pozwalają na odbieranie paczek.

Skrzynka ma być zamontowana w widocznym miejscu przed lub na budynku. Musi być umożliwiony do niej łatwy dla listonosza i mieszkańców budynku dostęp. Dodatkowo, skrzynka powinna mieć dane teleadresowe mieszkańców i nie może narażać listonosza na skaleczenie (nie może być zaniedbana, uszkodzona, mieć np. ostre krawędzie).

Jak wybrać skrzynkę na listy?

Obecnie można dostać skrzynki na listy w różnej stylistyce i kolorach, co sprawia, że każdy znajdzie model odpowiadający na jego potrzeby i pasujący do domu. Możemy zdecydować się na skrzynki z drzwiczkami i otworem do wrzucania listów po jednej stronie, takie, które montuje się na ogrodzeniu lub elewacji. Zazwyczaj są minimalistyczne lub mają ciekawy nadruk, kolor, co stanowi ozdobę domu. Dostępne są modele z gazetnikiem w dość klasycznej formie lub te bardziej nowoczesne, z domofonem lub wmontowanym czujnikiem, który informuje o dostarczeniu przesyłki.
Modne są przelotowe skrzynki na listy, które montuje się w murku lub elewacji budynku. To bezpieczny model o ładnym wyglądzie, który pozwala na wrzucanie poczty z zewnątrz posesji i odbieranie jej od wewnątrz. W przypadku budynków wielorodzinnych niezbędne są skrzynki lokatorskie. Każdy właściciel takiego budynku powinien zapewnić dostęp do skrytek pocztowych. Lokal ma przypisany numer skrytki i swój własny kluczyk do jej otwierania. Takie skrzynki lokatorskie montuje się najczęściej na klatce schodowej w widocznym miejscu.

Autor

Agata Kozłowska
Agata Kozłowska
Jest doświadczoną redaktorką serwisu budowlanego. Specjalizuję się w tematyce budownictwa i remontów. Dzięki swojej wiedzy i pasji, jest w stanie dostarczać czytelnikom wartościowych i rzetelnych informacji dotyczących tej branży. Jestem zaangażowana w swoją pracę i dążę do ciągłego rozwijania swoich umiejętności, aby jeszcze lepiej spełniać oczekiwania moich czytelników.
Oceń ten artykuł

Skrzynka na listy. Czy jest obowiązkowa?

Oceń
Ocena 0/5 na podstawie 0 ocen

Dodaj komentarz