Sprawdź, co zawiera projekt budowlany domu?
Fotografia na licencji autora wpisu. Artykuł sponsorowany Projekt budowlany – co to takiego? Projekt budowlany to zbiór dokumentów prezentujących plany inwestycji budowlanej. Zamawiając go w pracowni projektowej, otrzymamy komplet 3... Czytaj dalej
Projekt budowlany – co to takiego?
Projekt budowlany to zbiór dokumentów prezentujących plany inwestycji budowlanej. Zamawiając go w pracowni projektowej, otrzymamy komplet 3 egzemplarzy wydrukowanych na papierze w formacie A4 oraz spiętych w twardej oprawie. Składa się z trzech części – projektu zagospodarowania terenu, projektu architektoniczno – budowlanego oraz projektu technicznego. Zgodnie z niedawną nowelizacją, zawartość projektu niezbędnego do uzyskania pozwolenia na budowę została ograniczona. Ostatni rozdział techniczny nie jest wymagany w celu otrzymania pozwolenia. Możemy złożyć go dopiero w chwili zgłaszania zakończenia robót budowlanych bądź składania wniosku o pozwolenie na użytkowanie. Co znajdziemy w poszczególnych częściach projektu budowlanego?
Projekt zagospodarowania terenu – co zawiera?
Projekt zagospodarowania terenu (PZT) to dokument sporządzony na mapie do celów projektowych. Prezentuje on między innymi całkowite wymiary działki, usytuowanie projektowanego domu na posesji, dojazd i dojście do budynku, lokalizację miejsc postojowych czy pojemników na odpady, a także innych obiektów znajdujących się w granicach działki. W projekcie zagospodarowania terenu uwzględnia się również przebieg przyłączy: energetycznego, gazowego, wodnego i kanalizacyjnego, a niekiedy – również telekomunikacyjnego.
Projekt architektoniczno-budowlany – co w nim znajdziemy?
Kolejnym elementem jest projekt architektoniczno-budowlany (PAB), złożony z części opisowej i rysunkowej. W części rysunkowej znajdziemy rzuty projektowanego budynku – kondygnacji nadziemnych i podziemnych, fundamentów, dachu i więźby, jak również przekroje poprzeczne i podłużne oraz szkic elewacji. Istotnym elementem tej części są rysunki przebiegu instalacji wodno-kanalizacyjnej, gazowej, elektrycznej oraz ogrzewania w formie rzutów. W opisie natomiast przeczytamy o kategorii geotechnicznej oraz posadowieniu budynku, zamierzonym sposobie jego użytkowania czy wpływie na otoczenie. Istotne dla nas będą informacje o kubaturze domu oraz jego powierzchni całkowitej i użytkowej. W projekcie architektoniczno-budowlanym zawarty jest również plan BIOZ, czyli informacja odnośnie warunków bezpieczeństwa i ochrony zdrowia na placu budowy.
Projekt techniczny – jakie elementy obejmuje?
Ostatnim elementem dokumentacji jest projekt techniczny (PT). Znajdują się w nim projektowane rozwiązania konstrukcyjne i materiałowe oraz wyniki obliczeń statyczno-wytrzymałościowych. W tej części zawarto wszystkie opracowania techniczne dotyczące m. in. instalacji w budynku oraz jego charakterystyki energetycznej. Projekt techniczny zajmuje około 35 % całego projektu budowlanego.
Planując budowę domu i przeglądając katalogi, zwracamy baczną uwagę na metraż, wygląd oraz funkcjonalność oferowanych projektów domów. Chcąc jednak dopełnić formalności przed rozpoczęciem inwestycji, musimy zaopatrzyć się w opracowany przez architekta projekt budowlany. Zawiera on liczne informacje, niezbędne w celu przeprowadzenia zgodnego z prawem i sztuką budowlaną przedsięwzięcia. Z tego względu warto zapoznać się z jego zapisami nawet w sytuacji, gdy realizację wszystkich etapów planujemy powierzyć specjalistom.
Zdjęcie: Projekt C444o – Czterolistna koniczyna – wariant XIV z kolekcji Muratora, arch. Przemysław Biryło
Artykuł sponsorowany: Gotowe projekty domów od MURATORA – https://projekty.muratordom.pl
Autor
- Jest doświadczoną redaktorką serwisu budowlanego. Specjalizuję się w tematyce budownictwa i remontów. Dzięki swojej wiedzy i pasji, jest w stanie dostarczać czytelnikom wartościowych i rzetelnych informacji dotyczących tej branży. Jestem zaangażowana w swoją pracę i dążę do ciągłego rozwijania swoich umiejętności, aby jeszcze lepiej spełniać oczekiwania moich czytelników.
Latest entries
- Budowa domu9 września 2024Czym ogrzać domek letniskowy?
- Budowa domu6 września 2024Czym usunąć zielony nalot na elewacji?
- Budowa domu4 września 2024Deskowanie dachu czy warto?
- Dyskusje3 września 2024Czym usunąć biały nalot na fudze?
Sprawdź, co zawiera projekt budowlany domu?