Styl loftowy – czym jest i do jakich pomieszczeń pasuje? Zapoznaj się z naszymi spostrzeżeniami

Przestrzenne, surowe i minimalistyczne – tym są pomieszczenia urządzone w stylu loftowym. Dla niektórych jest on symbolem praktycznych rozwiązań i odwołania do sztuki, dla innych dowodem na bezguście właściciela. Co... Czytaj dalej

24 sierpnia 2017
Artykuł z kategorii: Wnętrza

Przestrzenne, surowe i minimalistyczne – tym są pomieszczenia urządzone w stylu loftowym. Dla niektórych jest on symbolem praktycznych rozwiązań i odwołania do sztuki, dla innych dowodem na bezguście właściciela. Co zrobić, by Twoje pomieszczenie było loftowe? Sprawdź!

Pomieszczenia dla artystów i marzycieli

Moda na loftowe wnętrza wzięła się z Ameryki, w której artyści w latach 60. chcąc ciszy i spokoju, oraz większych oszczędności, osiedlali się w opuszczonych fabrykach. Możliwości były ogromne – dużo miejsca na gromadzenie prac oraz urządzenie wnętrza według własnego widzimisię. Obecnie większość mieszkań stylizowanych na lofty nazywa się soft-loftami, ponieważ dodane są w nich wszelkiego rodzaju udogodnienia, a surowość wnętrza definiuje jedynie czerwona cegła na ścianie.

styl industrialny

Fotografia Flickr.com CC pixculture

Minimalizm – cecha charakterystyczna stylu loftowego

Mieszkanie urządzone w stylu loftowym zazwyczaj nie posiada wyznaczonego podziału na pomieszczenia. Często zdarza się, że wnętrze jest jednym wielkim pokojem, delikatnie podzielonym meblami lub taflami szkła, bądź zasłonami. Duże przeszklenia, dostarczające do środka światło dzienne sprawią, że pomieszczenie jest jasne i przejrzyste. W stylu loftowym liczy się ograniczenie zbędnych ozdób, wszystko powinno być funkcjonalne i charakterystyczne. Przepych nie jest tutaj mile widziany.

Surowe pomieszczenia coraz bardziej w modzie

Betonowe ściany, drewniana podłoga, czerwona cegła, niewykończona granica pomiędzy murem a tynkiem – to cechy charakterystyczne dla pomieszczeń loftowych. Co jeszcze należałoby dodać, by całość prezentowała się stylowo i nie została pomylona z niewykończonym mieszkaniem? Okien nie należy przysłaniać firanami czy roletami – liczy się przejrzystość. Materiały konstrukcyjne lub instalacje elektryczne nie powinny być ukryte, ich wyeksponowanie zaoszczędzi Ci pracy i dodatkowo nada całemu wnętrzu charakteru.

Dla ceniących sobie przytulność i ciepło

Wbrew pozorom surowe loftowe pomieszczenie, nie musi uchodzić za chłodne i nieprzyjemne. Jeżeli chcesz nieco ocieplić tę przestrzeń, zastosuj elementy wykonane z drewna. Dołóż kilka miękkich i przytulnych koców w stonowanych kolorach, a całość stanie się cieplejsza.

Metal i szkło – surowe oświetlenie

Odwołanie się do dawnego, fabrycznego oświetlenia oznacza długie, wiszące metalowe lampy. Prostota oświetlenia oraz jej niepowtarzalny charakter to klucz do sukcesu. Zastosowanie wielu scen świetlnych zapewni równomierne doświetlenie całego pomieszczenia. Metalowe, ciężkie, fabryczne lampy ze żłobieniami coraz częściej goszczą w takich wnętrzach.

Jakie meble wybrać?

W stylu loftowym królują meble kanciaste i gładkie. Aby rama łóżka dobrze wpisała się w pomieszczenie loftowe, powinna być wykonana z metalu. Warto zastosować także meble wysokie zamiast szerokich, by dodatkowo nadać pomieszczeniu przestrzenności.

Autor

Agata Kozłowska
Agata Kozłowska
Jest doświadczoną redaktorką serwisu budowlanego. Specjalizuję się w tematyce budownictwa i remontów. Dzięki swojej wiedzy i pasji, jest w stanie dostarczać czytelnikom wartościowych i rzetelnych informacji dotyczących tej branży. Jestem zaangażowana w swoją pracę i dążę do ciągłego rozwijania swoich umiejętności, aby jeszcze lepiej spełniać oczekiwania moich czytelników.
Oceń ten artykuł

Styl loftowy – czym jest i do jakich pomieszczeń pasuje? Zapoznaj się z naszymi spostrzeżeniami

Oceń
Ocena 0/5 na podstawie 0 ocen

Dodaj komentarz