Wiaty śmietnikowe – co warto wiedzieć?

Wiaty śmietnikowe nie mają charakteru obiektu obowiązkowego. Ich budowa nie jest narzucona przez prawne przepisy. Mimo tego postawienie jej wydaje się dobrym pomysłem. Altany lub wiaty śmietnikowe rozwiązują wiele problemów,... Czytaj dalej

15 czerwca 2023
Artykuł z kategorii: Ogród

Wiaty śmietnikowe nie mają charakteru obiektu obowiązkowego. Ich budowa nie jest narzucona przez prawne przepisy. Mimo tego postawienie jej wydaje się dobrym pomysłem. Altany lub wiaty śmietnikowe rozwiązują wiele problemów, które są związane ze składowaniem oraz wywozem odpadów z nieruchomości. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej na ten temat!

  1. Wiaty śmietnikowe – podstawowe informacje
  2. Jakie zalety ma wiata śmietnikowa

Altany śmietnikowe i wiaty są obiektami dość jednorodnymi, jeśli chodzi o formę i przeznaczenie.

Materiały prasowe

Wiaty śmietnikowe – podstawowe informacje

Wiaty są sposobem na eleganckie i estetyczne zagospodarowanie miejsca przechowywania koszy na śmieci. Sprawiają, że pojemniki oraz ich otoczenie będę utrzymane w odpowiednim porządku. W przypadku domów jednorodzinnych wiaty albo altany śmietnikowe o powierzchni od 6 do 9 m² (czyli 2 × 3 m lub 3 × 3 m) powinny być wystarczające. Wiele zależy od liczby kontenerów albo worków na śmieci oraz od lokalnych zasad segregacji śmieci.

Szybki dostęp do kubłów na śmieci jest ułatwiony dzięki szerokiej furtce pozwalającej z łatwością wyjmować i wkładać pojemniki na swoje miejsce po opróżnieniu. Panelowy układ z prześwitami pomiędzy poszczególnymi elementami wiaty zapewnia właściwą wentylację pomieszczenia oraz zapobiega nagrzewaniu się wnętrza. Z kolei zamykanie na rygiel i klucz jest gwarancją dostępu wyłącznie dla właścicieli!

Jeśli chodzi o kolorystkę, można wybrać kolor z palety dostępnej w sklepie. Warto stawiać na eleganckie i stonowane barwy, które dobrze się komponują z otoczeniem. Zbyt krzykliwie kolory niestety psują estetykę otoczenia i bardzo rzucają się w oczy, świadcząc o złym guście. Można zamówić wiaty śmietnikowe w kolorze zieleni, brązu lub odcieniach grafitu i szarości. Wysokiej jakości wiaty śmietnikowe znajdziesz w tym miejscu: https://www.maritom.pl/oferta5/wiaty-smietnikowe.html.

Jakie zalety ma wiata śmietnikowa

Montaż takiej konstrukcji na działce ma wiele zalet. Odporne na uszkodzenia mechaniczne wiaty śmietnikowe pozwalają zamaskować miejsce składowania odpadów. Kosze ze śmieciami są ukryte, dzięki czemu posesja wygląda na bardziej estetyczną i uporządkowaną. Osłona przed śniegiem i deszczem, jak również przed słońcem i wiatrem pomaga w utrzymaniu śmietników w czystości. Dotyczy to zwłaszcza odpadów biodegradowalnych, które dzięki temu przyciągną znacznie mniej insektów i nie rozłożą się tak szybko! Wiata zabezpiecza także śmieci przed dostępem do nich ze strony zwierząt. Kolejny plus jest taki, że formalności, które są związane z ich budową, są ograniczone do niezbędnego minimum. Prostota montażu sprawia zaś, że wiaty można stawiać szybko i bez problemów, dostosowując ich wielkość do swoich indywidualnych potrzeb.
Budowa wiaty jest jednak związana z koniecznością wydzielania na posesji odpowiedniej ilości miejsca, co w przypadku nieruchomości o ograniczonym metrażu może okazać się nieco problematyczne. Warto o tym pamiętać!

Wiata śmietnikowa może być bez dachu lub z zadaszeniem, zbudowana w ogrodzeniu i zintegrowana z furtką wejściową lub usytuowana w bezpiecznej odległości od niej. Najważniejsze jednak, by wiata tworzyła z ogrodzeniem estetyczną całość. Godny zaufania producent wiat śmietnikowych oferuje trwałe wiaty, które nie tracą swoich właściwości podczas użytkowania. Możemy je stosować nie tylko jako wiaty śmietnikowe, ale też jako schowki na narzędzia ogrodnicze i rowery. Możliwość zamówienia wiaty według indywidualnego projektu ułatwia segregację odpadów, pozwala idealnie dopasować ją do potrzeb i otoczenia. Jak widać, jest wiele plusów, dlatego nic dziwnego, że coraz więcej osób decyduje się na wiatę przystankową.

Oceń ten artykuł

Wiaty śmietnikowe – co warto wiedzieć?

Oceń
Ocena 0/5 na podstawie 0 ocen

Dodaj komentarz