Z jakich warstw składa się podłoga pływająca?

Podłoga pływająca to najczęściej stosowany w budownictwie układ warstw posadzkowych. Sposób jego konstrukcji ogranicza przenoszenie dźwięków powietrznych i uderzeniowych, a przez to zapewnia komfort użytkowania budynku. Podłoga pływająca to układ... Czytaj dalej

10 października 2023
Artykuł z kategorii: Budowa domu, Materiały wykończeniowe, Sektor budowlany

Podłoga pływająca to najczęściej stosowany w budownictwie układ warstw posadzkowych. Sposób jego konstrukcji ogranicza przenoszenie dźwięków powietrznych i uderzeniowych, a przez to zapewnia komfort użytkowania budynku. Podłoga pływająca to układ posadzkowy oddylatowany od pionowych elementów konstrukcyjnych na danej kondygnacji. Powstała obwodowa szczelina powinna zostać wypełniona materiałem elastycznym.

Mat. prasowy

Jak jest zbudowana podłoga pływająca?

Podłoga pływająca to układ posadzkowy oddylatowany od pionowych elementów konstrukcyjnych zlokalizowanych na danej kondygnacji. Warstwy pływające są zazwyczaj układane na żelbetowym stropie międzykondygnacyjnym. W przekroju posadzki znajdują się:

  • izolacja akustyczna – materiał elastyczny tłumiący drgania, który może mieć formę styropianu lub twardej wełny mineralnej. Grubość izolacji w podłogach pływających na stropach międzykondygnacyjnych zazwyczaj wynosi 5 cm;
  • warstwa przeciwwilgociowa – materiał chroniący izolację przed kontaktem z wilgocią z mokrej wylewki dociskowej, a zarazem pełniący funkcję warstwy poślizgowej. Zabezpieczenie przed wilgocią najczęściej ma formę folii polietylenowej (budowlanej);
  • wylewka betonowa, cementowa lub anhydrytowa – warstwa dociskowa będąca zasadniczym podkładem pod finalne wykończenie podłogi. Rodzaj wylewki zależy m.in. od planowanej grubości warstwy oraz założonego w danym pomieszczeniu systemu ogrzewania.

Szczelina powstała na obwodzie podłogi pływającej powinna być wypełniona na całej wysokości materiałem elastycznym. Mogą to być specjalna taśma lub paski styropianu. Wykończeniowym zamaskowaniem dylatacji są listwy przypodłogowe.

Jakie są zalety podłogi pływającej?

Podstawową zaletą podłogi pływającej jest fakt, iż ogranicza ona przenoszenie się dźwięków i wibracji między kondygnacjami. Oddylatowanie układu posadzkowego od pionowych elementów minimalizuje zjawisko przenikania fal akustycznych pochodzących od dźwięków powietrznych i uderzeniowych z górnych pięter na kondygnacje zlokalizowane poniżej.

Pełna podłoga pływająca to taka, na której jest ułożone wykończenie bez użycia mas klejących. Wymaganie to w pełni spełniają posadzki wykończone panelami laminowanymi lub winylowymi. Instalowanie wykończenia na specjalnej macie, która jeszcze bardziej ogranicza przenoszenie dźwięków, z zastosowaniem techniki na tzw. klik przebiega w zbliżonym sposób jak składanie układanki.

Wykonanie podłogi w układzie pływającym jest szybkie i łatwe. W razie popełnienia błędów wykończenie może zostać zdemontowane i ułożone od początku. Brak konieczności skuwania finalnej podłogi znacznie zmniejsza zakres robót w sytuacji przeprowadzania remontu. Z kolei brak zapraw klejowych w warstwach podłogi czyni posadzkę przyjazną dla alergików i astmatyków. Co bardzo ważne, taka powierzchnia może być obciążona od razu po zakończeniu układania wykończenia.

Oceń ten artykuł

Z jakich warstw składa się podłoga pływająca?

Oceń
Ocena 5/5 na podstawie 1 ocen
  1. Tula W pisze:

    Wow, pierwszy raz czytam o czymś takim, jak podłoga pływająca, bardzo ciekawe zagadnienie. Widzę po jej właściwościach, że dobrze sprawdzi się w przypadku bloków, gdzie słychać u sąsiada każde jego stąpnięcie na górze 😀 Zawsze można zaproponować sąsiadowi aby sobie załatwił pływającą podłogę. A jeśli nie, to zostaje kupienie mu dywanu :/

Dodaj komentarz