Zbiornik wody deszczowej – oszczędność i ekologia

Sezon letni charakteryzuje się zmiennymi, skrajnymi wręcz stanami pogodowymi. Częste silne upały wywołują susze. Opady zdarzają się rzadko, a kiedy już się pojawią, są gwałtowne i nawalne. Wodę deszczową możemy... Czytaj dalej

Sezon letni charakteryzuje się zmiennymi, skrajnymi wręcz stanami pogodowymi. Częste silne upały wywołują susze. Opady zdarzają się rzadko, a kiedy już się pojawią, są gwałtowne i nawalne. Wodę deszczową możemy wykorzystać z pożytkiem dla naszych finansów i środowiska. Wystarczy zamontować zbiornik wody deszczowej, którego zakup uważa się za inwestycję coraz bardziej opłacalną. 

Jakie są najlepsze zbiorniki wody deszczowej?

Ciężko jest stworzyć ranking zbiorników deszczówki, gdyż wybór zależy od powierzchni naszej posesji, zasobów finansowych oraz zmysłu estetycznego. Mamy do wyboru podziemne oraz nadziemne zbiorniki wody deszczowej. Podziemne jednokomorowe zbiorniki zakopuje się w ziemi na terenie posesji lub osadza w piwnicy. Powinny mieć pojemność przynajmniej 1000 l oraz muszą być koniecznie zaopatrzone w filtry samooczyszczające. Należą do grupy najprostszych w montażu oraz obsłudze i klasycznych rozwiązań. Charakteryzują się uniwersalnością oraz niską masą, co jest ich niebywałą zaletą w kwestii transportu. Nadziemne zbiorniki wody deszczowej doskonale współpracują z systemem rynnowym. Za pomocą specjalnego zbieracza z filtrem zbiornik deszczówki w kształcie walca lub prostopadłościanu szybko i sprawnie łączy się z rynną.  Następnie woda deszczowa spływa do konewek bądź specjalistycznych pomp, co umożliwia łatwe i absolutnie darmowe nawadnianie ogrodu. Nadziemne zbiorniki wody deszczowej cechuje łatwy montaż oraz wykonanie z bardzo dobrej jakości tworzyw sztucznych – wszystko po to, by były one odporne na niesprzyjające warunki atmosferyczne, promienie UV i służyły nam jak najdłużej. Na ich powierzchni zewnętrznej bądź w części wewnętrznej rury, z którym są połączone, znajdują się zbieracze wody deszczowej, które sprawnie przechwytują deszczówkę spływającą podczas nawalnego deszczu po ściankach rynny, a następnie kierują wodę deszczową bezpośrednio do naszego ozdobnego zbiornika nadziemnego. Odmiennym sposobem wykorzystywania deszczówki są systemy sterowania automatycznego, które m.in. umożliwiają zaplanowania czasu podlewania ogrodu, oraz skrzynki rozsączające, z których można stworzyć zbiorniki według własnego pomysłu, upodobania oraz o dowolnym kształcie i pojemności. Wszystkie wymienione metody można określić jako ekologiczne rozwiązania w systemach wód deszczowych

Może dekoracyjne zbiorniki wody deszczowej?

Ze względu na rosnącą popularność wykorzystywania wody deszczowej, obecnie możemy odnaleźć szeroki wybór zbiorników na rynku. Aby wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów, coraz prężniej wprowadzane są dekoracyjne zbiorniki deszczówki, które nadają naszemu ogrodowi piękny i spójnie estetyczny wygląd. Hurtownia Cetel poza klasycznymi podziemnymi i nadziemnymi zbiornikami wody deszczowej poszerza swój asortyment o dekoracyjne egzemplarze – w kształcie donic czy amfory. Esteci powinni również pamiętać o tym, by nadziemny zbiornik wody deszczowej był w takim samym kolorze jak rynna – chyba że jest to niezgodne z planem naszej aranżacji ogrodu. 

Autor

Agata Kozłowska
Agata Kozłowska
Jest doświadczoną redaktorką serwisu budowlanego. Specjalizuję się w tematyce budownictwa i remontów. Dzięki swojej wiedzy i pasji, jest w stanie dostarczać czytelnikom wartościowych i rzetelnych informacji dotyczących tej branży. Jestem zaangażowana w swoją pracę i dążę do ciągłego rozwijania swoich umiejętności, aby jeszcze lepiej spełniać oczekiwania moich czytelników.
Oceń ten artykuł

Zbiornik wody deszczowej – oszczędność i ekologia

Oceń
Ocena 5/5 na podstawie 2 ocen

Dodaj komentarz