Znaczenie gruntu i farb podkładowych w profesjonalnych pracach malarskich

Trudno wyobrazić sobie realizację zlecenia malarskiego bez użycia gruntu. Profesjonalna chemia budowlana obejmuje między innymi lateksowe farby podkładowe, które łatwo aplikować. Ponieważ schną w krótkim czasie i pomagają ujednolicić powierzchnię,... Czytaj dalej

7 lipca 2022
Artykuł z kategorii: Budowa domu, Remont domu

Trudno wyobrazić sobie realizację zlecenia malarskiego bez użycia gruntu. Profesjonalna chemia budowlana obejmuje między innymi lateksowe farby podkładowe, które łatwo aplikować. Ponieważ schną w krótkim czasie i pomagają ujednolicić powierzchnię, znajdują wiele zastosowań. W tym artykule przeczytasz więcej o wysokiej jakości farbach podkładowych. Dowiesz się, kiedy ich używać i na co uważać w czasie przygotowywania ścian lub sufitów do gruntowania.

Rola gruntów i farb podkładowych w malarstwie użytkowym

Grunt ma kluczowe znaczenie dla przeprowadzenia prac malarskich. Jego głównym zadaniem jest wyrównanie chłonności podłoża i jego ujednolicenie. Dzięki temu można uzyskać równomierny kolor farb nawierzchniowych. W przypadku wykończeń dekoracyjnych (takich jak mat lub satyna), położony wcześniej grunt podkreśla ten efekt i poprawia krycie farby kolorowej. Oprócz tego, gruntowanie ścian ma znaczenie w horyzoncie późniejszej eksploatacji. Zabieg pozwala stworzyć poprawną mikrowentylację ścian lub sufitów 

Sprawdź, czy powierzchnia wymaga zagruntowania

Przed przystąpieniem do pracy oceń, czy dana powierzchnia potrzebuje zagruntowania. Istnieje szereg sytuacji, w których malowanie bezwzględnie poprzedza się gruntowaniem. Może to nieco opóźnić termin realizacji, o czym warto poinformować klienta. Powierzchnie, jakie zawsze gruntujemy, to:

  • Nowe tynki gipsowe lub mineralne;
  • Nowe gładzie gipsowe;
  • Niezaciągane płyty G-K;
  • Ściany pomalowane farbą niskiej jakości, co spotykane jest w mieszkaniach w stanie deweloperskim;
  • Ściany, z których usunięto poprzednią powłokę malarską;
  • Fragmenty powierzchni, na których wykonywano miejscowe poprawki.

Kiedy nie gruntujemy powierzchni?

Gruntowanie nie zawsze jest właściwe. Jeśli wykonujesz realizację w pomieszczeniu pomalowanym farbą lateksową lub akrylową, starannie przemyśl, czy grunt nie da rezultatów odwrotnych do oczekiwanych. W przypadku ścian o jednolitej strukturze, warstwa bezbarwnego gruntu mogłaby zmniejszyć siłę krycia farby. Innymi słowy, powierzchnia się „zeszkli” i przeszkodzi realizację późniejszych etapów.

Brak gruntu to żadna oszczędność

Nie na wszystkim da się zaoszczędzić. Niektórzy klienci mogą uważać, że koszt realizacji to jedynie Twoje wynagrodzenie i zakup farby właściwej. Zdarza się, że inwestor pyta, czy zapłaci mniej, pomijając etap gruntowania. Oczywiście, że nie. Brak gruntu na ścianie lub suficie przed malowaniem to tylko pozorna oszczędność, która szybko się zemści.

W przypadku nieodpowiednio przygotowanych i niezagruntowanych powierzchni, trudno uzyskać estetyczny efekt wykończeniowy i jednolite wybarwienie. Problemem będą smugi, prześwity lub różnice w strukturze i wytrzymałości powłoki. Jeśli wykorzystujesz farby satynowe lub z połyskiem, brak gruntu może spowodować różnice w połysku.

Wybierz grunty do ścian dla profesjonalistów

Jeśli może być coś gorszego od niezagruntowanej powierzchni, jest to praca z produktem niskiej jakości lub mało wydajnym. Warto więc szukać rozwiązań dedykowanych profesjonalistom, dostępnych w sklepach specjalistycznych. Fachowcy, przygotowując powierzchnie do malowania, chętnie sięgają po grunty do ścian Dulux Professional.

Te lateksowe farby podkładowe możesz stosować wewnątrz pomieszczeń mieszkalnych i biurowych. Sprawdzą się nawet na wymagających powierzchniach. Dulux Professional Grunt Kryjący Podkładowy to produkt, który tworzy białe, matowe powłoki, optymalnie przygotowane na kolejne etapy pracy. Wykonawcy doceniają szczególnie łatwość aplikacji, doskonałe krycie, niski poziom chlapania i krótki czas schnięcia.

Przygotowanie ściany do gruntowania – na co zwrócić uwagę?

Jeśli oceniłeś, że gruntowanie jest niezbędne, czeka Cię kilka czynności:

  • Usuń poprzednią powłokę aż do gruntu;
  • Pozbądź się tłustych zacieków i umyj ścianę wodą z mydłem malarskim;
  • Sprawdź, czy powierzchnia nie ma żadnych ubytków. Jeśli je zauważysz, zaszpachluj.

Dopiero po wykonaniu tych trzech kroków, możesz uznać powierzchnię za odpowiednio przygotowaną do położenia gruntu. Jeśli prace naprawcze wykonywałeś tylko na fragmencie ściany lub sufitu, a reszta powierzchni jest w dobrym stanie, nie musisz gruntować całości.

Usuwanie ognisk korozji biologicznej przed gruntowaniem

Szczególnie problematyczne może być występowanie ognisk korozji biologicznej. Wszelkiego rodzaju wykwity, pleśń czy zacieki to sygnał ostrzegawczy, którego nie można bagatelizować. Dlatego nie kładź gruntu, zanim nie znajdziesz i nie usuniesz przyczyny. Z takimi wyzwaniami zwykle mierzą się fachowcy wykonujący realizację w tzw. starym budownictwie.

Dlaczego warto wykorzystać mydło malarskie?

Mydło malarskie to produkt, którego warto użyć jeszcze przed gruntowaniem. To mieszanka soli sodowych i potasowych, części kwasów tłuszczowych, gliceryny i wody. Wchodzi w hydrofobowe reakcje z cząsteczkami zabrudzeń i zmiękcza je, aby ułatwić oderwanie brudu od podłoża.

Chociaż mydło malarskie nie jest lekiem na całe zło, możesz je stosować nawet na ścianach pokrytych pleśnią. Jedną z jego właściwości jest usuwanie mikroorganizmów i niwelowanie ryzyka wystąpienia kolejnych wykwitów. W wielu przypadkach okazuje się jednak, że przed zagruntowaniem konieczne jest użycie silniejszych środków chemicznych, a przede wszystkim – usunięcie przyczyny korozji biologicznej.

Grunty i farby podkładowe mają ogromne znaczenie dla fachowego malowania wewnątrz pomieszczeń. Dlatego korzystaj ze sprawdzonych rozwiązań dla profesjonalistów i osiągaj zamierzone efekty.

Autor

Agata Kozłowska
Agata Kozłowska
Jest doświadczoną redaktorką serwisu budowlanego. Specjalizuję się w tematyce budownictwa i remontów. Dzięki swojej wiedzy i pasji, jest w stanie dostarczać czytelnikom wartościowych i rzetelnych informacji dotyczących tej branży. Jestem zaangażowana w swoją pracę i dążę do ciągłego rozwijania swoich umiejętności, aby jeszcze lepiej spełniać oczekiwania moich czytelników.
Oceń ten artykuł

Znaczenie gruntu i farb podkładowych w profesjonalnych pracach malarskich

Oceń
Ocena 5/5 na podstawie 2 ocen

Dodaj komentarz