Ciepło, cieplej, termostaty!

Raz za ciepło, raz za zimno – skoki temperatury, nieregularny dopływ ciepła, brak kontroli nad procesem ogrzewania budynku. Brzmi znajomo? Próbujemy się zmierzyć z tym zagadnieniem na stronie ŁączyNasNapiecie.pl Zabawa... Czytaj dalej

Raz za ciepło, raz za zimno – skoki temperatury, nieregularny dopływ ciepła, brak kontroli nad procesem ogrzewania budynku. Brzmi znajomo? Próbujemy się zmierzyć z tym zagadnieniem na stronie ŁączyNasNapiecie.pl

termostaty

Zabawa w ciepło/zimno?

Każda instalacja grzewcza musi być wyposażona w narzędzia, które pozwalają na kontrolowanie temperatury w ogrzewanych pomieszczeniach. To termostaty pokojowe.

Ich funkcja jest prosta – w mniej lub bardziej zaawansowany sposób regulują poziom temperatury. Sprawdzają się świetnie w domach jednorodzinnych, gdzie reagują na obce źródła ciepła dostosowując moc grzania do zmiennych warunków spowodowanych np. uruchomieniem kominka lub grzejnika.

W zależności od ilości funkcji, sposobu działania lub zasilania można wyróżnić kilka rodzajów termostatów.

Termostaty przewodowe, czyli uwaga, kable. Ten wybór dobrze jest podjąć na etapie budowy bądź generalnego remontu budynku, gdyż instalacja systemu wymaga poprowadzenia podtynkowej instalacji przewodów.

Nieco mniej skomplikowanym rozwiązaniem jest wersja bezprzewodowa, która z centralą łączy się za pomocą fal radiowych a do jej instalacji wystarczy standardowa instalacja elektryczna [Podział zawijania tekstu]i dedykowane systemowi oprogramowanie.

Możemy wyróżnić także termostaty proste – działające w oparciu o komendę włącz/wyłącz, aktywujące działania, gdy temperatura spadnie lub przekroczy określony poziom – lub rozbudowane, dostosowujące pracę systemu grzewczego do rytmu życia domowników, reagujące na pory powrotów do domu, nieobecności, zwiększoną aktywność domowników.

Jak to działa?

Schemat działania samego urządzenia jest zasadniczo zbliżony. Termostaty współpracują z wodnym ogrzewaniem podłogowym lub grzejnikowym przesyłając informację do odbiornika o aktualnej temperaturze. Ten z kolei steruje zaworami termostatycznymi z poziomu listy zasilającej ogrzewanie podłogowe lub grzejnikowych głowic termostatycznych – otwiera je lub zamyka w zależności czy pomieszczenie jest niedogrzane lub przegrzane.

W zależności od modelu termostaty mają mniej lub bardziej rozbudowaną listę funkcji. Najważniejsza to oczywiście sterowanie temperaturą pomieszczenia. Można to robić manualnie lub za pomocą dedykowane aplikacji – sporym ułatwieniem jest również możliwość skorzystania z trybów, które mają ustalone odgórnie parametry (tryb dzienny, nocny, urlopowy, zimowy czy letni).

Awaria? To nie dla mnie.

By system działał sprawnie i nie ulegał awariom powinniśmy trzymać się pewnych stałych zasad. Przede wszystkim kluczowe jest tutaj zadbanie o prawidłową współpracę termostatu z odbiornikiem ciepła.

By uniknąć zakłóceń termostat nie powinien być narażony na działanie słońca i być oddalony od źródeł ciepła. Powinien być także umieszczony w tzw. pomieszczeniu reprezentatywnym, czyli takim, w którym chcemy utrzymywać temperaturę równie wysoką jak w pozostałych. Jeśli zależy nam na indywidualnej regulacji temperatury w kilku pomieszczeniach, termostat powinien być umieszczony w każdym z nich.

Jeśli chcesz wiedzieć więcej na ten temat, interesują Cię zagadnienia z pogranicza elektrotechniki i elektroniki albo masz pytania, na które szukasz odpowiedzi sprawdź społeczność LaczyNasNapiecie.pl

Autor

Agata Kozłowska
Agata Kozłowska
Jest doświadczoną redaktorką serwisu budowlanego. Specjalizuję się w tematyce budownictwa i remontów. Dzięki swojej wiedzy i pasji, jest w stanie dostarczać czytelnikom wartościowych i rzetelnych informacji dotyczących tej branży. Jestem zaangażowana w swoją pracę i dążę do ciągłego rozwijania swoich umiejętności, aby jeszcze lepiej spełniać oczekiwania moich czytelników.
Oceń ten artykuł

Ciepło, cieplej, termostaty!

Oceń
Ocena 5/5 na podstawie 1 ocen

Dodaj komentarz