Czy warto zainwestować w wiatę garażową?

Wiele osób budując dom nie wyobraża sobie, że mogłoby nie być w nim garażu. Jednak to zdecydowanie większa inwestycja niż alternatywa jaką jest wiata. Jednak i ta ma swoje wady... Czytaj dalej

18 lutego 2019
Artykuł z kategorii: Budowa domu

Wiele osób budując dom nie wyobraża sobie, że mogłoby nie być w nim garażu. Jednak to zdecydowanie większa inwestycja niż alternatywa jaką jest wiata. Jednak i ta ma swoje wady oraz zalety. Co ostatecznie wybrać? Która opcja będzie bardziej korzystna dla nas?

Zalety wiaty garażowej

Wiata garażowa to atrakcyjna alternatywa dla garażu i dlatego cieszą się popularnością wśród posiadaczy domów jednorodzinnych. Wiata garażowa daje parę możliwości jej rozwiązania, bowiem może być wolnostojąca lub przylegać do budynku. Temat jej wykończenia także pozostaje otwarty, ponieważ ta lekka konstrukcja może mieć ażurowe ściany z pergolą lub być całkowicie ich pozbawiona.

budowa garażu

Fotografia Polskie Budowlane

Należy wspomnieć także o dużej oszczędności jeśli chodzi o koszty budowy wiaty w porównaniu do garażu. W przybliżeniu można powiedzieć, że metr kwadratowy garażu kosztuje prawie tyle samo co ta sama powierzchnia pokoju dziennego w domu. Ze względów estetycznych należy wspomnieć, że garaż spisuje się tutaj na minus. Ponieważ budując dom razem z garażem na samochody dla wszystkich domowników, czyli najmniej dwa stanowiska. Na pierwszy rzut oka dominować będzie wjazd garażowy nad elewacją budynku. 

Budowa wiaty garażowej to również bardzo dobre rozwiązanie w sytuacji gdy już mamy garaż, ale kupiliśmy kolejny samochód. Możemy wtedy zdecydować się na wiatę wolnostojącą w dowolnym miejscu lub połączoną z domem. Różnorodność modeli można zobaczyć pod adresem https://ogrodosfera.pl/wiaty-garazowe.

Jest to też alternatywa na samochód dla gości, aby nie musieli parkować „pod chmurką”. Dodatkowo silne działanie promieni słonecznych może zmienić kolor lakieru samochodu przez co możemy być zmuszeni do skorzystania z usług lakiernika, zadaszenie skutecznie ochroni nasze auto przed szkodliwym działaniem promieni UV.

Niestety coraz częściej zdarzają się też anomalie atmosferyczne, silne opady gradu itp. W jednej chwili samochód może zostać poważnie uszkodzony i w takiej sytuacji wiata garażowa może zaoszczędzić wizyty u blacharza. Dodatkowe koszty naprawy karoserii samochodu mogą przewyższyć ostatecznie koszt budowy zadaszenia.

To także doskonałe rozwiązanie dla osób, które budują dom jednorodzinny na małej lub wąskiej działce i na budowę garażu już po prostu nie starczy miejsca. Natomiast latem sprawdzi się jako część ogrodu i podczas niekorzystnej pogody możemy zorganizować rodzinnego grilla pod zadaszeniem.

Wady wiaty garażowej

Konstrukcja wiaty garażowej to dach oparty na dwóch, czterech, sześciu słupach – w zależności jaką opcję wybierzemy. Niestety sam dach nie zapewni idealnej ochrony dla samochodu. Zwłaszcza gdy warunki atmosferyczną są niekorzystne, pada deszcz, wieje mocny wiatr czy pada śnieg. Nie możemy liczyć, że auto będzie w nienagannym stanie. W czasie mrozu wiata nie uchroni samochodu przed zamarznięciem. W takiej sytuacji trzeba poświęcić dodatkowo czas na oczyszczenie samochodu. Do tego przylepione liście przyniesione z wiatrem, warstwa nawianego śniegu czy też deszcz padający przy silnych wiatrach dosięgną nasz samochód. Warto pamiętać, że to rozwiązanie, które zabezpiecza lecz nie w 100% przed czynnikami atmosferycznymi. 

Garaż w porównaniu do wiaty daje nam jeszcze możliwość schowania w nim narzędzi, rowerów i innego sprzętu. Natomiast samochód oraz inne rzeczy znajdujące się pod otwartą wiatą mogą być łatwym łupem dla złodziei.

Autor

Agata Kozłowska
Agata Kozłowska
Jest doświadczoną redaktorką serwisu budowlanego. Specjalizuję się w tematyce budownictwa i remontów. Dzięki swojej wiedzy i pasji, jest w stanie dostarczać czytelnikom wartościowych i rzetelnych informacji dotyczących tej branży. Jestem zaangażowana w swoją pracę i dążę do ciągłego rozwijania swoich umiejętności, aby jeszcze lepiej spełniać oczekiwania moich czytelników.
Oceń ten artykuł

Czy warto zainwestować w wiatę garażową?

Oceń
Ocena 0/5 na podstawie 0 ocen

Dodaj komentarz