Czym charakteryzują się nowoczesne domy?

Nowoczesny dom to zazwyczaj budynek o prostej bryle, zwieńczonej dachem o dużych połaciach. Obiekty modernistyczne bardzo często mają formę stodół pozbawionych dodatkowych elementów dachowych, ale z wielkopowierzchniowymi przeszkleniami ściennymi. Nowoczesne... Czytaj dalej

10 października 2023
Artykuł z kategorii: Budowa domu, Projekt domu

Nowoczesny dom to zazwyczaj budynek o prostej bryle, zwieńczonej dachem o dużych połaciach. Obiekty modernistyczne bardzo często mają formę stodół pozbawionych dodatkowych elementów dachowych, ale z wielkopowierzchniowymi przeszkleniami ściennymi. Nowoczesne budownictwo dotyczy nie tylko formy architektonicznej budynku, ale także inteligentnych rozwiązań, ułatwiających życie domownikom. Smart home to przede wszystkim zdalna łączność z urządzeniami i systemami oraz instalacje ograniczające zużycie nieodnawialnej energii.

Mat. prasowe

Dom nowoczesny, czyli jaki?

Domy nowoczesne to obiekty charakteryzujące się minimalistyczną stylistyką. Budynki utrzymane w modernistycznym fasonie zazwyczaj są wznoszone na planie wydłużonego prostokąta i zwieńczone dwuspadowym dachem. Z tego względu modne domy bardzo często mają formę stodoły z dużą liczbą przeszkleń na ścianach, zapewniających dopływ naturalnego światła do wnętrz. Dzienne oświetlenie wpływa pozytywnie na wygląd pomieszczeń, ale także podnosi komfort użytkowania budynku.

Duże połacie dachowe modernistycznych budynków mieszkalnych same w sobie są ciekawym detalem architektonicznym. Ze względu na wielkopowierzchniową formę płaszczyzny te umożliwiają zastosowanie właściwie dowolnego wykończenia. Bardzo dobrym wyborem w tym zakresie jest dachówka płaska ceramiczna. Pokrycie tego typu charakteryzuje się wyjątkowo prostą formą, podkreślającą nowoczesną bryłę, a przy tym jest bardzo trwałe. Wykończenie na bazie ceramiki nie jest podatne na podrywanie przez wiatr i wpływ anomalii pogodowych. Pokrycie nie ulega wgnieceniom i uszkodzeniu również w przypadku obciążenia ciężarem człowieka. Co bardzo ważne, dachówki ceramiczne zachowują niezmienioną barwę przez wiele sezonów użytkowania.

Inteligentne rozwiązania w nowoczesnych domach

Domy nowoczesne są w dużej mierze projektowane i wykonywane jako inteligentne. Stosowane w nich rozwiązania mają pomóc w codziennym życiu. Wśród najpopularniejszych rozwiązań typu smart home znajdują się:

  • automatyczne czujniki umożliwiające wykrycie wydzielania gazu, zalania lub dymu;
  • zdalnie sterowane systemy ogrzewania;
  • inteligentne kamery, będące częścią domowego systemu monitoringu;
  • zdalnie sterowane oświetlenie;
  • zdalnie sterowane elementy stolarki okiennej i drzwiowej oraz bramy garażowe;
  • zdalnie sterowany sprzęt AGD i RTV;
  • zdalnie sterowane systemy wentylacji i klimatyzacji.

Warto pamiętać, że wśród inteligentnych rozwiązań znajdują się systemy ograniczające zużycie energii z nieodnawialnych źródeł. Dużym zainteresowaniem w tym zakresie cieszą się obecnie instalacje fotowoltaiczne oraz systemy rekuperacji. W pierwszym przypadku za bardzo nowoczesne podejście uważa się posiadanie własnego magazynu energii, umożliwiającego przechowywanie prądu wyprodukowanego ze słońca. Z kolei rekuperacja odzyskuje ciepło ze zużytego powietrza.

Oceń ten artykuł

Czym charakteryzują się nowoczesne domy?

Oceń
Ocena 5/5 na podstawie 9 ocen
  1. Robert G pisze:

    Wiadomo, że na początku inwestycja w nowoczesny dom jest dość spora i trzeba najpierw wsadzić kasę. Ale później, po kilku latach już chyba to wszystko zaczyna się zwracać no i można z tymi udogodnieniami żyć na jakimś poziomie, dla mnie idealne rozwiązanie, bo przecież czas i tak upłynie.

Dodaj komentarz