Fotowoltaika dla domu – ile można oszczędzić na prądzie?
Obecnie wiele mówi się o opłacalności inwestycji w moduły fotowoltaiczne. To urządzenia, które pojawiają się w coraz większej liczbie domów, kusząc obietnicą produkcji darmowego prądu ze słońca. Jednak czy faktycznie... Czytaj dalej
Obecnie wiele mówi się o opłacalności inwestycji w moduły fotowoltaiczne. To urządzenia, które pojawiają się w coraz większej liczbie domów, kusząc obietnicą produkcji darmowego prądu ze słońca. Jednak czy faktycznie są tak opłacalne? Na jak duże oszczędności można liczyć i z jakimi zaletami wiąże się montaż paneli fotowoltaicznych?
Czym jest fotowoltaika i jak działa?
Warto zacząć od wyjaśnienia, na czym polega działanie instalacji fotowoltaicznej. Składa się ona przede wszystkim z modułów montowanych na dachu lub specjalnych wspornikach na gruncie. Są one zbudowane z ogniw stworzonych z materiału półprzewodnikowego (najczęściej krzemu). Pod wpływem promieniowania słonecznego elektrony w ogniwach zaczynają się poruszać, wytwarzając napięcie elektryczne, a dokładniej prąd stały. Do zasilania gospodarstw domowych potrzebny jest zaś prąd zmienny, dlatego ważną częścią instalacji fotowoltaicznych jest inwerter (falownik), który zajmuje się przekształcaniem energii do właściwej postaci. Następnie może ona być przekazana do sieci budynku, by zasilać urządzenia elektryczne, oświetlenie, ogrzewanie i inne systemy.
Gdzie można zamontować instalację fotowoltaiczną?
Panele fotowoltaiczne najczęściej montuje się na dachu domu. Pozwala to wykorzystać jego powierzchnię, a jednocześnie uniknąć zacienienia (panele działają bowiem tylko wtedy, gdy padają na nie promienie słoneczne). Nie zawsze jest to jednak możliwe. Dlatego istnieje również opcja ulokowania instalacji fotowoltaicznej na gruncie. Wówczas panele umieszcza się na metalowych stelażach. Dzięki temu można się upewnić, że są odpowiednio ustawione względem stron świata, a ich kąt nachylenia jest optymalny.
Zalety instalacji fotowoltaicznej dla domu
Mikroinstalacje fotowoltaiczne na pewno nie byłyby tak popularne, gdyby nie miały wielu zalet. Użytkownicy potwierdzają, że instalacja fotowoltaiczna do domu to:
- sposób na darmową, „czystą” energię elektryczną – codzienne koszty produkowania prądu są praktycznie zerowe, a w dodatku pochodzi on z ekologicznego, odnawialnego źródła;
- zmniejszenie rachunków za prąd – nawet o ponad 90%;
- wygoda eksploatacji – instalacja fotowoltaiczna jest bezobsługowa i praktycznie bezawaryjna;
- rozwiązanie na długie lata – większość paneli fotowoltaicznych ma gwarancję sprawności obejmującą od 25 do 30 lat;
- niezależność – przede wszystkim od podwyżek cen energii, awarii lub przerw w dostawach;
- zwiększenie wartości nieruchomości – instalacja fotowoltaiczna nawet po latach eksploatacji traci na wartości jedynie nieznacznie, podwyższając cenę domu w przypadku odsprzedaży.
Tym, co przekonuje wiele osób do montażu instalacji fotowoltaicznej dla domu jednorodzinnego, jest możliwość uzyskania szybkiego zwrotu z inwestycji. Okres ten skraca się m.in. dzięki możliwości podłączenia paneli do sieci elektroenergetycznej i bilansowania energii. Wpływa na niego również możliwość uzyskania dopłat czy skorzystania z ulgi podatkowej.
Instalacja fotowoltaiczna dla domu jednorodzinnego – ile można zaoszczędzić na prądzie?
Ile można zaoszczędzić dzięki fotowoltaice? Bardzo dużo! O ile instalacja ma parametry pozwalające na pokrycie rocznego zużycia prądu w domu jednorodzinnym, powinna zapewnić ogromne korzyści. Dzięki net-meteringowi można je czerpać przez cały rok, oddając nadwyżki do sieci i odbierając je wtedy, gdy własna produkcja prądu nie pozwala na pokrycie zapotrzebowania.
Za każdą 1 kWh energii oddanej można odebrać 0,8 kWh w przypadku instalacji o mocy mniejszej niż 10 kW lub 0,7 kWh, jeśli łączna moc paneli wynosi od 10 do 50 kW. Dzięki temu wysokość rachunków może być zredukowana nawet o ponad 90%.
Koszt instalacji fotowoltaicznej jest jednorazowy i zwraca się średnio po 6-7 latach. W kolejnych latach panele słoneczne zapewniają już czysty zysk, umożliwiając korzystanie z prądu za darmo.
Produkuj własną energię elektryczną i oszczędzaj!
Jesteś zainteresowany inwestycją w system fotowoltaiczny dla domu jednorodzinnego? To świetny pomysł, ale upewnij się, że współpracujesz z ekspertami, takimi jak FlexiPower Group. Specjaliści pomogą dobrać właściwą moc instalacji, zadbają o jej prawidłowe umiejscowienie i montaż. Podpowiedzą też jak uzyskać dofinansowanie! Dzięki temu Ty osiągniesz maksymalne korzyści!
Autor
- Jest doświadczoną redaktorką serwisu budowlanego. Specjalizuję się w tematyce budownictwa i remontów. Dzięki swojej wiedzy i pasji, jest w stanie dostarczać czytelnikom wartościowych i rzetelnych informacji dotyczących tej branży. Jestem zaangażowana w swoją pracę i dążę do ciągłego rozwijania swoich umiejętności, aby jeszcze lepiej spełniać oczekiwania moich czytelników.
Latest entries
- Dyskusje13 września 2024Jak wyczyścić uszczelki w kabinie prysznicowej
- Łazienka11 września 2024Czym wyłożyć ściany w kabinie prysznicowej
- Budowa domu9 września 2024Czym ogrzać domek letniskowy?
- Budowa domu6 września 2024Czym usunąć zielony nalot na elewacji?
Fotowoltaika dla domu – ile można oszczędzić na prądzie?