Jak przygotować mieszkanie na wynajem? I dlaczego łazienka jest najważniejsza
Bum na mieszkania do wynajęcia właśnie się zaczyna. Szczyt przypadnie na sierpień i wrzesień, kiedy to studenci będą masowo szukać stancji. Oznacza to nie tylko, że poszukujący muszą postarać się... Czytaj dalej
Bum na mieszkania do wynajęcia właśnie się zaczyna. Szczyt przypadnie na sierpień i wrzesień, kiedy to studenci będą masowo szukać stancji. Oznacza to nie tylko, że poszukujący muszą postarać się bardziej, ale przede wszystkim właścicieli czeka batalia o dobrego lokatora i wynegocjowanie odpowiedniej ceny. Jak przygotować mieszkanie do wynajęcia, aby zachęcało do obejrzenia go?
Dobre zdjęcia
Czasy ogłoszeń na słupach już dawno za nami. Królują ogłoszenia na portalach i w serwisach internetowych. Oznacza to, że często pierwsze wrażenie może być również tym ostatnim, a zamiast radośnie brzmiącego dźwięku dzwoniącego telefonu, nastanie uporczywa cisza. Dobre zdjęcia w ogłoszeniu to podstawa udanej transakcji. Absolutnie nie chodzi o to, aby przekłamywać rzeczywistość, wstawiając katalogowe fotografie. Klucz to wydobycie najlepszych cech mieszkania.
Aby zrobić dobre zdjęcia, ważne jest uprzednie przygotowanie wnętrza. Gruntowny porządek to najważniejsza sprawa. Nie ma nic gorszego od zagraconego, ciemnego mieszkania, w którym widać kartony, niepotrzebne ubrania, przedmioty bez ładu lub choćby brudny brodzik. Bez względu na to, czy w momencie wstawiania ogłoszenia mieszkanie jest puste, należy stworzyć wrażenie tak, aby przestrzeń była jak najbardziej otwarta. Warto także robić zdjęcia w świetle dziennym, co znacznie ułatwia osiągnięcie tego efektu. Ciemne zdjęcia nie tylko robią złe wrażenie, ale przede wszystkim optycznie pomniejszają mieszkanie.
Trzeba przyjrzeć się również kadrom, ponieważ często właśnie skupienie uwagi na niewłaściwych elementach skutkuje złymi zdjęciami. Lepiej jest zrezygnować z nietypowych, dziwnych ustawień, np. z góry czy pod różnymi kątami. Nie rób zdjęć, na których widać tylko jeden element, np. tylko stół. Może to wzbudzić podejrzenia u oglądających, którzy chcą przecież widzieć mieszkanie w całości. Jeżeli nieruchomość jest bardzo atrakcyjna, można pokusić się o zrobienie profesjonalnej sesji, a wtedy koniec z szukaniem lokatorów, ponieważ pojawią się oni w mgnieniu oka.
Treść ogłoszenia
W parze ze zdjęciami musi iść na pewno treść ogłoszenia, które zachęca do obejrzenia nieruchomości. Jak napisać ogłoszenie o wynajmie mieszkania? Ważne, aby treść nie była zbyt długa, ponieważ nie tylko tobie się spieszy. Prawdopodobnie ktoś, kto szuka mieszkania, również chce zrobić szybki rekonesans i obejrzeć jak największą ilość mieszkań. Chociaż wydaje się, że istotnych informacji jest bardzo dużo, można to zrobić prosty i przejrzysty sposób za pomocą wypunktowań. Najważniejsze rzeczy warto umieścić w tekście ciągłym, natomiast szczegóły będą czytelne, jeśli detale dodasz w postaci krótkich punktów. O czym pamiętać?
- Lokalizacja
- Typ budynku
- Dokładna informacja o cenie i dodatkowych opłatach
- Wysokość kaucji
- Ilość pomieszczeń, rozkład, metraż
- Sprzęty i meble, jakie są w mieszkaniu
- Możliwości dojazdu do kluczowych punktów w mieście
- Od kiedy jest możliwość wynajmowania
- Dodatkowe atuty mieszkania i okolicy
- Sposób kontaktu (telefon, mail, SMS)
Jak przygotować mieszkanie do wynajmu?
Pisaliśmy już o porządku, który jest kluczową i najważniejszą sprawą, o jaką warto zadbać, jeszcze przed przyprowadzeniem kogokolwiek do mieszkania. Oprócz tego dobrze jest zastanowić się nad odświeżeniem mieszkania. Nie zawsze potrzebny jest gruntowny remont, może warto chociaż odmalować ściany, sprawdzić sprzęt AGD/RTV w kuchni i instalacje. Słowo „remont” zawsze brzmi lepiej i działa na potencjalnych lokatorów. Jeśli zastanawiasz się nad poważniejszymi zmianami, postaw na prostotę. Jasne ściany i proste meble to doskonały punkt wyjścia dla wynajmujących. Jest też mniejsze ryzyko, że nie trafisz w gust, jeśli zdecydujesz się na uniwersalny wystrój.
Nie oznacza to, że mieszkanie ma być surowe i bez żadnych dodatków. Wystarczą detale, takie jak zasłony czy choćby drobny element dekoracyjny na ścianie. Pamiętaj o tym, że na rynku jest duża konkurencja, więc każdy twój zły ruch mogą wykorzystać inni wynajmujący. Musisz więc określić, kto według ciebie powinien tu zamieszkać, wtedy dopiero zacznij urządzanie. Mieszkanie o wysokim standardzie nie będzie atrakcyjne dla studentów, ponieważ zwykle cena jest zbyt wysoka. Nawet jeśli trafi się grupka młodych ludzi, którzy będą chcieli wynająć twoją perełkę, musisz liczyć się z ewentualnymi szkodami i brakiem terminowych opłat. Dlatego właśnie powinieneś dopasować ofertę do grupy docelowej wynajmujących.
Łazienka jest najważniejsza
Opisaliśmy, jak przygotować mieszkanie do pokazywania go oglądającym, jednak najważniejsze zostawiliśmy na koniec. Łazienka jest zaraz obok kuchni najbardziej kosztownym pomieszczeniem, jednak to bez niej nie można funkcjonować. Dlatego właśnie należy zadbać o łazienkę najbardziej, Pierwszym dylematem, z którym należy się zmierzyć podczas przygotowywania nieruchomości wynajmu, jest kwestia prysznica. W małej łazience jest on nieoceniony, ponieważ nie zajmuje dużo miejsca.
Kolejna sprawa – kabina prysznicowa z brodzikiem czy bez? Warto zwrócić uwagę na opcję walk-in, czyli kabinę otwartą, którą można zamontować bez brodzika prysznicowego. Pasuje ona do designu każdej łazienki i wprowadza element nowoczesności do wnętrza. Sprawdźcie sami: http://www.kolo.com.pl/produkty/kabiny-i-brodziki. Oczywiście w wielu mieszkaniach do wynajęcia jest też wanna, ponieważ z łatwością można stworzyć z niej prysznic dzięki parawanowi. Chociaż na rynku są już bardzo głębokie brodziki prysznicowe, nie zastąpią one wanny, która będzie potrzebna rodzinie z małym dzieckiem.
Prysznic jest za to świetną opcją dla zapracowanych, młodych ludzi, którzy lubią szybkie i proste rozwiązania. Nieliczni mogą pozwolić sobie na obie opcje, jednak pomieszczenie musi być wystarczająco duże, aby zdecydować się na taki krok. W łazience warto sprawdzić instalację, ponieważ wymiana tych elementów jest najbardziej kosztowna i niewątpliwie utrudni życie lokatorom, ale również sąsiadom, którzy mogą być również narażeni na straty. Pamiętaj, że właśnie detale decydują o tym, czy ktoś zdecyduje się wynająć twoje mieszkanie.
Autor
- Jest doświadczoną redaktorką serwisu budowlanego. Specjalizuję się w tematyce budownictwa i remontów. Dzięki swojej wiedzy i pasji, jest w stanie dostarczać czytelnikom wartościowych i rzetelnych informacji dotyczących tej branży. Jestem zaangażowana w swoją pracę i dążę do ciągłego rozwijania swoich umiejętności, aby jeszcze lepiej spełniać oczekiwania moich czytelników.
Latest entries
- Budowa domu9 września 2024Czym ogrzać domek letniskowy?
- Budowa domu6 września 2024Czym usunąć zielony nalot na elewacji?
- Budowa domu4 września 2024Deskowanie dachu czy warto?
- Dyskusje3 września 2024Czym usunąć biały nalot na fudze?
Jak przygotować mieszkanie na wynajem? I dlaczego łazienka jest najważniejsza