Jak urządzić ogród wokół domu?

Mówi się, że ogród wokół domu to najlepsza wizytówka. Trudno się z tym nie zgodzić, zwłaszcza stawiając się w roli sąsiada lub postronnego obserwatora – przecież to właśnie ogród jest... Czytaj dalej

Mówi się, że ogród wokół domu to najlepsza wizytówka. Trudno się z tym nie zgodzić, zwłaszcza stawiając się w roli sąsiada lub postronnego obserwatora – przecież to właśnie ogród jest najbardziej eksponowany. Dlatego też musi być wyjątkowy, przynajmniej jeżeli zależy Ci dobrym pierwszym wrażeniu.

Tak naprawdę są dwie szkoły – każda wiąże się z pewnymi konsekwencjami. Pierwszą, a zarazem prostszą drogą, jest wynajęcie profesjonalisty. Doświadczeni architekci krajobrazu i projektanci, są w stanie z kawałka ziemi stworzyć krainę rodem z baśni. Wiąże to się jednak ze sporymi kosztami. Drugą opcją jest zrobienie wszystkiego na własną rękę. To będzie długa i żmudna praca, będziesz musiał liczyć się z wieloma wyrzeczeniami. Co dostaniesz w zamian? Ogród, o którym marzyłeś i satysfakcję płynącą z realizowania czegoś wielkiego w pojedynkę. To zdecydowanie gra warta świeczki, ale musisz pamiętać, że niezależnie od tego, na co się zdecydujesz, to postępujesz właściwie. Przyszły ogród będzie czymś znacznie więcej niż ozdobą czy wizytówką.

Prace zawsze zaczynają się od dokładnego planu. Nie inaczej jest w przypadku Twojego przyszłego ogrodu wokół domu. Jeśli decydujesz się wziąć sprawy w swoje ręce, musisz zorganizować dokładny plan działki, na którym obrysujesz wszystkie budynki, drzewa czy krzewy. Najlepiej sprawdzi się tutaj papier milimetrowy. Im dokładniejsze dane naniesiesz na plan, tym lepszy przegląd pola będziesz miał podczas właściwych prac.

Ogród wokół domu – kluczowe porady

Jaki charakter ma mieć Twój przyszły ogród? To niezwykle ważne, żebyś wiedział to od samego początku. Inwestować w kącik dla dzieci? Rabat do pielęgnacji, czy miejsce na rodzinny piknik? Jeśli to ogród wokół domu, to możesz tę całość podzielić na strefy, ale wszystko musisz mieć na papierze – jeszcze przed początkiem prac.

Sam plan działki to podstawa, ale nie można zapominać o niezbędnych badaniach. Musisz wiedzieć, jakie rośliny zamierzasz posadzić i sprawdzić, czy Twoja gleba będzie dla nich dobrym środowiskiem. Jeśli to zlekceważysz lub po prostu zasadzisz przypadkowo kupione okazy, to szybko może się okazać, że przedwcześnie złożoną rabatę trzeba po prostu zniszczyć.

Jeśli weźmiesz to wszystko pod uwagę, to nic nie stoi na przeszkodzie, żebyś stworzył coś magicznego i to całkowicie sam. Z samozaparciem i głową pełną pomysłów wszystko jest możliwe, a jeśli zastosujesz się do wspomnianych porad, efekt może być tylko jeden – wymarzony ogród wokół domu.

Autor

Agata Kozłowska
Agata Kozłowska
Jest doświadczoną redaktorką serwisu budowlanego. Specjalizuję się w tematyce budownictwa i remontów. Dzięki swojej wiedzy i pasji, jest w stanie dostarczać czytelnikom wartościowych i rzetelnych informacji dotyczących tej branży. Jestem zaangażowana w swoją pracę i dążę do ciągłego rozwijania swoich umiejętności, aby jeszcze lepiej spełniać oczekiwania moich czytelników.
Oceń ten artykuł

Jak urządzić ogród wokół domu?

Oceń
Ocena 4.7/5 na podstawie 6 ocen

Dodaj komentarz