Jakie drzwi do kabiny prysznicowej?

Łazienka z prysznicem to częsty widok w domach i mieszkaniach. Jest funkcjonalna, gustowna i nie zajmuje wiele miejsca. Oprócz tego kabina prysznicowa pasuje do większości łazienek, nawet tych niewielkich, wąskich... Czytaj dalej

10 października 2022
Artykuł z kategorii: Łazienka, Wnętrza

Łazienka z prysznicem to częsty widok w domach i mieszkaniach. Jest funkcjonalna, gustowna i nie zajmuje wiele miejsca. Oprócz tego kabina prysznicowa pasuje do większości łazienek, nawet tych niewielkich, wąskich lub mało ustawnych. Przy wyborze odpowiedniego modelu prysznica warto zwrócić uwagę na to, jak otwierają się jego drzwi. Podpowiadamy, jakie są możliwości!

Drzwi prysznicowe uchylne – plusy i minusy

Drzwi do kabiny prysznicowej uchylne działają tak, jak drzwi. Podobnie jak one, są zamontowane na zawiasach i mają klamkę. Ogromnym plusem takiego rozwiązania jest wygoda użytkownika. Po otwarciu drzwi prysznicowych uchylnych – zwłaszcza gdy są to drzwi dwuskrzydłowe – powstaje duża przestrzeń, przez którą można wygodnie wejść do kabiny i ją opuścić. Jest to niezastąpione rozwiązanie dla osób niepełnosprawnych, a także dla dzieci. Jeśli chcesz zamontować kabinę z takimi drzwiami w twojej łazience, musisz zapewnić wystarczająco dużo miejsca wokół niej, aby wygodnie otworzyć drzwi.

fot. unsplash zgodnie z licencją

Przygotuj się też na to, że z otwartych skrzydeł będzie kapać woda na podłogę po skończonej kąpieli, co może skutkować powstaniem nieestetycznych zacieków. Równie ważna jest kwestia dokładnego domykania i sprawdzania szczelności uszczelek, ponieważ korzystanie z niedomkniętego lub nieszczelnego prysznica może skutkować zachlapaniem łazienki.

Drzwi przesuwne do kabiny prysznicowej

Montaż drzwi przesuwnych to dobry sposób na rozwiązanie problemu małego metrażu i niewielkiej ilości miejsca wokół kabiny. Skrzydła przesuwa się wzdłuż brodzika, dzięki czemu nie jest potrzebna dodatkowa przestrzeń w łazience. Jeśli wybierzesz dwuskrzydłowe drzwi przesuwne do kabiny prysznicowej, zyskasz taką samą wygodę korzystania z prysznica, jak w przypadku tradycyjnych drzwi uchylnych. W zależności od budowy kabiny możesz wybrać drzwi na górnych lub dolnych prowadnicach.

Rolki znajdują się zazwyczaj w górnym profilu. Jakość rolek i łożysk ma kluczowe znaczenie dla komfortu użytkowania prysznica. Gdy wybierasz model do twojej łazienki, zwróć uwagę na to, aby miał on podwójne rolki i solidne, metalowe łożyska.

Harmonijkowe drzwi do kabiny prysznicowej

Kabina prysznicowa może być zbudowana z drzwi podzielonych pionowo na części. Najczęściej konstrukcja jednego skrzydła złożona jest z 2 fragmentów. Takie fragmenty składają się identycznie, jak harmonijka. Jest to pewnego rodzaju kompromis pomiędzy wygodą korzystania z drzwi uchylnych a oszczędnością miejsca wokół łazienki. Ten rodzaj drzwi do kabiny prysznicowej po otwarciu nie zajmuje aż tak dużo miejsca, więc świetnie nadaje się do niewielkich przestrzeni.

Do minusów tego rozwiązania należy niedoskonała szczelność harmonijkowych drzwi i trudność dokładnego czyszczenia konstrukcji.
Kabina prysznicowa to idealne rozwiązanie do małych łazienek w domach i mieszkaniach. Gdy dobierasz rodzaj drzwi i mechanizm otwierania, zwróć też uwagę na szerokość drzwi. Wybieraj modele ze szkła hartowanego lub wysokiej jakości tworzywa sztucznego.

Autor

Agata Kozłowska
Agata Kozłowska
Jest doświadczoną redaktorką serwisu budowlanego. Specjalizuję się w tematyce budownictwa i remontów. Dzięki swojej wiedzy i pasji, jest w stanie dostarczać czytelnikom wartościowych i rzetelnych informacji dotyczących tej branży. Jestem zaangażowana w swoją pracę i dążę do ciągłego rozwijania swoich umiejętności, aby jeszcze lepiej spełniać oczekiwania moich czytelników.
Oceń ten artykuł

Jakie drzwi do kabiny prysznicowej?

Oceń
Ocena 5/5 na podstawie 1 ocen

Dodaj komentarz