Wanna czy prysznic?

Wybór między wanną i prysznicem jest ważny, gdyż kąpiel jest niezbędnym elementem naszego życia. Posiadacze dużej łazienki mogą sobie pozwolić na wstawienie wanny i prysznica, co ma wiele plusów. Niemniej... Czytaj dalej

24 listopada 2022
Artykuł z kategorii: Łazienka, Wnętrza

Wybór między wanną i prysznicem jest ważny, gdyż kąpiel jest niezbędnym elementem naszego życia. Posiadacze dużej łazienki mogą sobie pozwolić na wstawienie wanny i prysznica, co ma wiele plusów.

Niemniej jednak większość z nas mieszka w bloku, przez co trzeba wybrać między wanną i prysznicem. Alternatywą może być również wanna z kabiną prysznicową, jednak nie każdemu to rozwiązanie przypadnie do gustu.

W wyborze warto zwrócić uwagę przede wszystkim na ilość dostępnej przestrzeni. W małej łazience wanna zajmie sporo cennego miejsca, a przecież jakoś trzeba się poruszać.

Wanna czy prysznic – wady i zalety obu rozwiązań

Posiadanie wanny pozwala na długą kąpiel, która oczyszcza i nawilża, co przydaje się przy suchej skórze. Jednak w małych mieszkaniach łazienki nie są zbyt duże, stąd też wanna może zabrać cenne miejsce. Do małej łazienki lepiej jest kupić prysznic, tworząc tym samym miejsce na pralkę czy suszarkę. Wanna umożliwia stosowanie różnego rodzaju kul do kąpieli, soli czy płynów, co dobrze wpływa na skórę. Kąpiel jest także bardzo wygodna, gdyż nie trzeba stać i się schylać, aby umyć ciało.

fot. unsplash zgodnie z licencją

Wszystko odbywa się w pozycji siedzącej bądź leżącej, co wpływa na większą relaksację w czasie kąpieli. Stąd też kąpiel w wannie będzie lepszym wyjściem dla osób narażonych na nadmierny stres, gdyż może to stać się jedną z praktyk relaksacyjnych. Do kąpieli można dodać olejki eteryczne, które działają uspokajająco i relaksująco, a także te wpływające pozytywnie na skórę i włosy. Minusem posiadania wanny jest jej większy koszt użytkowania. W końcu napełnienie wanny ciepłą wodą zużywa więcej wody niż szybki prysznic.

W przypadku 3-4 osobowej rodziny różnica w eksploatacji wanny i prysznica jest spora. Niemniej jednak wanna jest lepsza dla małych dzieci, gdyż łatwiej jest je wykąpać.

Prysznic to idealne rozwiązanie do małych mieszkań, w których to zazwyczaj są małe łazienki. Aby móc wstawić pralkę czy suszarkę, często trzeba zrezygnować z wanny. Kąpiel pod prysznicem zwykle trwa mniej niż 10 minut, co nie zabiera dużo czasu, a jednocześnie pozwala zaoszczędzić wodę. Co ważne nie trzeba cały czas lać wody pod prysznicem, a niestety wiele osób tak robi. Na początku trzeba nawilżyć ciało, jednak później można wyłączyć na chwilę wodę, a w tym czasie nakładamy szampon i żel pod prysznic. Później włączamy wodę, spłukujemy wszystko i gotowe.

W ten sposób będziemy czyści, a jednocześnie nie marnujemy wody.

W nowoczesnych łazienkach najczęściej wybiera się kabinę typu walk in, czyli taką bez brodzika. Jest jedynie ścianka i drzwi ze szkła, a podłoga musi być lekko nachylona, żeby woda mogła spływać. Taki prysznic jest bardzo praktyczny i łatwy w utrzymaniu czystości. W końcu nie trzeba stosować specjalnych preparatów do kabin, gdyż wystarczy płyn do szyb i płyn do podłogi.

Autor

Agata Kozłowska
Agata Kozłowska
Jest doświadczoną redaktorką serwisu budowlanego. Specjalizuję się w tematyce budownictwa i remontów. Dzięki swojej wiedzy i pasji, jest w stanie dostarczać czytelnikom wartościowych i rzetelnych informacji dotyczących tej branży. Jestem zaangażowana w swoją pracę i dążę do ciągłego rozwijania swoich umiejętności, aby jeszcze lepiej spełniać oczekiwania moich czytelników.
Oceń ten artykuł

Wanna czy prysznic?

Oceń
Ocena 4.5/5 na podstawie 2 ocen

Dodaj komentarz