Koszty budowy domu do stanu surowego zamkniętego

Stan surowy zamknięty to ok. 50% wydatków związanych z postawieniem domu – nie uwzględniając zakupu działki, projektu czy opłat urzędowych. Dla inwestora to dość ważny wskaźnik, który pomoże zaplanować finansowanie... Czytaj dalej

20 lutego 2020
Artykuł z kategorii: Budowa domu, Technologie, Technologie budowy

Stan surowy zamknięty to ok. 50% wydatków związanych z postawieniem domu – nie uwzględniając zakupu działki, projektu czy opłat urzędowych. Dla inwestora to dość ważny wskaźnik, który pomoże zaplanować finansowanie budowy.

Na stan surowy zamknięty składają się ściany nośne, dach, okna i drzwi. Środek budynku jest chroniony przed warunkami atmosferycznymi, jednak wnętrze nie jest wykończone. Co składa się na koszty budowy do tego etapu?

drzwi zewnętrzne
Fotografia Polskie Budowlane

Odpowiedni projekt

To, ile zapłacimy za budowę, można wstępnie określić już przy wyborze projektu. Im większa powierzchnia, tym dom będzie droższy. Jeżeli zależy nam na tańszym domu, wybierzmy projekt o prostej bryle (na planie kwadratu lub prostokąta), pozbawiony wykuszy i łuków. Tańsze w budowie są projekty bez garażu. Na koszt budowy wpływa również liczba balkonów i tarasów. Jeśli chodzi o dach, najtańszy jest dwuspadowy. Za dach kopertowy lub wielospadowy zapłacimy więcej ‒ nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych.

Materiały budowlane

Kluczowe jest pytanie o materiał, z jakiego ma być wykonany budynek. Taka decyzja powinna zostać podjęta już na etapie wyboru projektu. Drewno uchodzi za materiał ekologiczny i można dzięki niemu uzyskać ciekawy efekt, jednak cena tego surowca na budowę jest o wiele wyższa niż np. popularnych bloczków. Koszty budowy można obniżyć w prosty sposób, korzystając z promocji lub kuponów dostępnych online – np. na stronie https://building-companion.pl/promocje

Atrakcyjne ceny materiałów budowlanych często pojawiają się zimą, poza sezonem budowlanym. Niektóre składy oferują wtedy o wiele niższe stawki – różnica może wynosić nawet kilka złotych na jednym bloczku, a na budowie zużywa się ich średnio od kilku do kilkunastu tysięcy. Wszystko zależy jednak od aktualnej sytuacji – w przypadku łagodnych zim firmy budowlane nie zamykają sezonów, a materiały nie tanieją. 

Wynagrodzenie dla ekipy budowlanej

Ważną częścią kosztorysu budowy domu jest wynagrodzenie dla ekipy budowlanej. Według różnych szacunków wynosi ono ok. 20% kosztów budowy. Stawki dla ekip budowlanych zależą m.in. od miejsca budowy (najdroższej jest w województwie mazowieckim, najtaniej w świętokrzyskim), technologii oraz wybranych materiałów. Przykładowo, bloczki silikatowe są małe i ciężkie, dlatego budowa trwa o wiele dłużej niż w przypadku użycia większych i lżejszych bloczków z betonu komórkowego. Wniosek jest prosty – budując dom z bloczków silikatowych, zapłacimy więcej za robociznę. 

Okna i drzwi

Stan surowy zamknięty to wybudowany dom przykryty dachem, z zainstalowanymi oknami i drzwiami. Ich ceny są różne, w zależności od firmy, jaką wybierzemy. Przed podjęciem decyzji o zakupie okien u danego dystrybutora warto porównać ceny w kilku punktach w okolicy. Może się bowiem okazać, że koszt tej samej stolarki w konkurencyjnej firmie będzie niższy nawet o 20‒30%.

Na cenę zestawu okien i drzwi do domu mają wpływ następujące czynniki:

  • liczba okien i drzwi zewnętrznych (np. drzwi wejściowe + drugie drzwi wejściowe do kotłowni);
  • nietypowe kształty (np. okna okrągłe lub trójkątne);
  • wybór, czy okna są jedno- czy dwuskrzydłowe;
  • niski współczynnik przenikania ciepła (jest on określony przez prawo budowlane i często wymusza na inwestorze zakup droższych okien trzyszybowych zamiast dwuszybowych);
  • wygląd – brązowa lub grafitowa okleina podnosi cenę o ok. 20%, dodatkowym wydatkiem są również szprosy. 

Autor

Agata Kozłowska
Agata Kozłowska
Jest doświadczoną redaktorką serwisu budowlanego. Specjalizuję się w tematyce budownictwa i remontów. Dzięki swojej wiedzy i pasji, jest w stanie dostarczać czytelnikom wartościowych i rzetelnych informacji dotyczących tej branży. Jestem zaangażowana w swoją pracę i dążę do ciągłego rozwijania swoich umiejętności, aby jeszcze lepiej spełniać oczekiwania moich czytelników.
Oceń ten artykuł

Koszty budowy domu do stanu surowego zamkniętego

Oceń
Ocena 4.6/5 na podstawie 10 ocen

Dodaj komentarz