Reflektory szynowe i wszystko, co warto o nich wiedzieć!

Oświetlenie szynowe to wyjątkowy rodzaj lampy, złożonej ze specjalnej szyny oraz przymocowanych do niej kilku regulowanych punktów świetlnych. Jest to zatem bardzo funkcjonalne źródło światła, które za sprawą nowoczesnych opraw... Czytaj dalej

1 września 2022
Artykuł z kategorii: Instalacje elektryczne, Technologie

Artykuł sponsorowany

Oświetlenie szynowe to wyjątkowy rodzaj lampy, złożonej ze specjalnej szyny oraz przymocowanych do niej kilku regulowanych punktów świetlnych. Jest to zatem bardzo funkcjonalne źródło światła, które za sprawą nowoczesnych opraw prezentuje się również niezwykle estetycznie. Co warto wiedzieć o tego typu lampach? Jakie mamy rodzaje reflektorów szynowych? I gdzie się one sprawdzają?

Oświetlenie szynowe i jego zastosowanie

Oświetlenie szynowe to ciekawe rozwiązanie, które coraz częściej spotykane jest w pomieszczeniach mieszkalnych. Pierwotnie tego typu lampy stosowane były przede wszystkim w obiektach komercyjnych – zwłaszcza w hotelach, restauracjach czy salach wykładowych i konferencyjnych. Dzisiaj reflektory szynowe z powodzeniem znajdują swoje miejsce w naszych domach. Przemawia za tym zarówno ich funkcjonalność, jak i ciekawy design, który może świetnie współgrać zarówno z aranżacjami nowoczesnymi, jak i bardziej klasycznymi czy nawet minimalistycznymi. Gdzie najlepiej sprawdza się tego typu oświetlenie?

Tradycyjne reflektory szynowe z regulacją to świetne źródło światła do takich pomieszczeń jak:

 • salon
 • kuchnia
 • przedpokój
 • pokój dziecięcy
 • sypialnia
 • garderoba

Oświetlenie szynowe warto zamontować nad stołem w jadalni czy nad wyspą w kuchni. Przy czym można je zainstalować także na ścianie – tworząc za ich pomocą ciekawe iluminacje. Lampy szynowe znane są także ze swoich olbrzymich możliwości konfiguracyjnych. Dotyczą one nie tylko kierunku światła czy miejsca ustawienia reflektorów na szynie – można je bowiem przesuwać po całej długości szyny – ale także liczby reflektorów, ich mocy czy rodzaju zastosowanych żarówek.

Reflektory szynowe – rodzaje

Oferta reflektorów szynowych obejmuje szeroki asortyment, w którym znajdują się lampy szynowe odznaczające się zróżnicowanym designem i kolorystyką. Dzięki temu bez problemu można dopasować oświetlenie szynowe do konkretnego wystroju wnętrza. Jak jeszcze można sklasyfikować reflektory szynowe?

Ze względu na konstrukcję rozróżnia się:

 • lampy szynowe z reflektorami przymocowanymi bezpośrednio do szyny
 • lampy szynowe wiszące, czyli zawieszone na szynoprzewodzie

Przy czym wiszące lampy szynowe to zazwyczaj produkty o bardzo wysokiej estetyce, które mają przede wszystkim funkcję dekoracyjną. Prezentują się one niezwykle efektownie i doskonale nadają się do pomieszczeń urządzonych w eleganckim stylu.

Pod względem funkcjonalności reflektory szynowe można podzielić na:

 • jednofazowe – włączane za pomocą jednego przycisku, nie mają regulacji natężenia oświetlenia
 • trójfazowe – pozwalają regulować stopień natężenia oświetlenia
 • lampy szynowe z gwintem E27 – zwykła żarówka
 • reflektory szynowe na żarówkę GU10 – żarówka stosowana w oprawach halogenowych

Ogólnie najczęściej oświetlenie szynowe dostępne jest w zestawach, które są tak skonstruowane, że umożliwiają samodzielną konfigurację lamp. Co zawierają takie komplety lamp szynowych?

Oświetlenie szynowe – zestawy

Zestawy oświetlenia szynowego to zazwyczaj kompleksowa oferta, w której znajduje się szyna lub kilka szyn wraz z określoną liczbą reflektorów, żarówek oraz szeregiem innych akcesoriów montażowych. Możliwość samodzielnego skompletowania oświetlenia szynowego pozwala wybrać rodzaj żarówki – w tym barwę jej światła i moc, a także liczbę reflektorów. Warto zaznaczyć, że szyny można łączyć za pomocą specjalnych łączników, wydłużając tym samym lampę.

Podsumowując, reflektory szynowe to nowoczesne, bardzo praktyczne, a przy tym oryginalne i estetyczne oświetlenie, które z powodzeniem znajduje coraz szersze zastosowanie w domach i mieszkaniach. Jeśli zależy nam na oryginalności i funkcjonalności, to na pewno się na nim nie zawiedziemy!

Autor

Agata Kozłowska
Agata Kozłowska
Jest doświadczoną redaktorką serwisu budowlanego. Specjalizuję się w tematyce budownictwa i remontów. Dzięki swojej wiedzy i pasji, jest w stanie dostarczać czytelnikom wartościowych i rzetelnych informacji dotyczących tej branży. Jestem zaangażowana w swoją pracę i dążę do ciągłego rozwijania swoich umiejętności, aby jeszcze lepiej spełniać oczekiwania moich czytelników.
Oceń ten artykuł

Reflektory szynowe i wszystko, co warto o nich wiedzieć!

Oceń
Ocena 5/5 na podstawie 1 ocen

Dodaj komentarz