Sprzedaż mieszkania z kredytem – czy to może się udać?

Życie pisze różne scenariusze, dlatego nigdy nie możemy być pewni, co się wydarzy w bliższej i dalszej przyszłości. Kupiliśmy mieszkanie, korzystając z kredytu hipotecznego, lecz po pewnym czasie postanowiliśmy, że... Czytaj dalej

Życie pisze różne scenariusze, dlatego nigdy nie możemy być pewni, co się wydarzy w bliższej i dalszej przyszłości. Kupiliśmy mieszkanie, korzystając z kredytu hipotecznego, lecz po pewnym czasie postanowiliśmy, że je… sprzedajemy. Możemy być do tego zmuszeni przez problemy finansowe lub po prostu – chcemy coś zmienić w swoim życiu, na przykład wyprowadzić się do innego miejsca. Czy to w ogóle możliwe, aby znaleźć kupca, gdy na nieruchomości ciąży hipoteka? Oczywiście, że tak – wytłumaczymy jak to zrobić krok po kroku.

mieszkanie na sprzedaż
Fotografia Polskie Budowlane

Niski poziom bezrobocia i dobra sytuacja gospodarcza sprawiają, że Polacy chętnie korzystają z kredytów hipotecznych. Banki ochoczo je udzielają, dzięki czemu wiele osób może spełnić swoje marzenie, stając się posiadaczami własnego M4. Co jednak gdy już zrealizowaliśmy swoje marzenie, a teraz chcemy sprzedać mieszkanie obciążone kredytem? Niektórzy twierdzą, że to sytuacja, która nie pozwala na żadnej manewr, tymczasem jest zgoła inaczej. Jak się bowiem okazuje, nie stoimy na straconej pozycji – w dalszej części artykułu podpowiadamy, jak działać, by skutecznie sprzedać takie mieszkanie!

Przeczytaj również: Jak sprzedać mieszkanie z kredytem?

Szukamy i znajdujemy

Pierwsze, co musimy zrobić, to oczywiście stworzyć chwytliwe ogłoszenie o sprzedaży nieruchomości. Musimy oczywiście wspomnieć w nim o ciążącym na nim kredycie, żeby potencjalny kupujący od razu wiedział, jaki jest stan prawny mieszkania. Gdy już znajdziemy kupca, powinniśmy skontaktować się z kredytodawcą, u którego otrzymaliśmy hipotekę. Wszystko po to, aby uzyskać zaświadczenie o wysokości salda kredytu wraz z kosztami dodatkowymi. Widnieć na nim powinien również numer rachunku, na jaki zostanie przelana reszta kwoty.

Dlaczego wizyta u notariusza jest tak istotna?

Na tej podstawie wystawiona zostaje promesa kredytowa, która jest ważna tylko 30 dni, więc warto jak najprędzej podpisać umowę przedwstępną z kupującym. Kiedy już to zrobimy, możemy przystąpić do kolejnego kroku – odwiedzając notariusza, jaki jest odpowiedzialny za sporządzenie właściwej umowy sprzedaży. Pamiętajmy, że dopiero jej kopia jest potwierdzeniem dla banku i stanowi dla tej instytucji element wiążący. Znajdują się w niej bowiem najważniejsze informacje, szczególnie numer konta bankowego, na który nabywca przekaże środki z tytułu spłaty hipoteki. 

Bank ma pierwszeństwo

Niezależnie czy kupiec nabywa nieruchomość za gotówkę, czy korzysta z kredytu hipotecznego, początkowo spłacana jest pożyczka zbywcy. Dopiero później pozostała suma zakupu trafia na konto właściciela. Pierwszeństwo ma więc oczywiście bank, zwłaszcza w przypadku posiłkowania się kredytem. Dopiero jak nastąpi spłata całego zadłużenia (po okazaniu dokumentu, który to potwierdza), na konto sprzedającego trafi ustalona wcześniej kwota. To niezwykle istotne, gdyż bez tego, bank nie wyrazi zgody na rozliczenie kredytu. 

Finalne działania

Wykreślenie z hipoteki automatycznie uruchamia kolejny proces – przelanie pozostałej części kredytu, dlatego też stosowny wniosek o wykreślenie z IV księgo wieczystej należy złożyć po wypłacie całkowitej. Pamiętajmy, że jak sprzedajemy mieszkanie, powinniśmy na czas dostarczyć zaświadczenie z banku potwierdzającego całkowitą spłatę kredytu. Bez tego dokumentu istnieje duże ryzyko, że nie otrzymamy pieniędzy za swoją nieruchomość. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, możemy oczekiwać na finalny etap, czyli złożenie w banku zgody na zwolnienie z hipoteki, by przekazać ją kupującemu.

To prawda, że sprzedaż mieszkania z kredytem hipotecznym jest trochę trudniejsza, gdyż musimy zmagać się z większą ilością formalności. Poza tym, niektórzy potencjalni nabywcy mogą też zrazić się do naszej oferty. Nie oznacza to jednak, że taka transakcja nie ma prawa dojść do skutku.

Zainteresuje Cię również:

Autor

Agata Kozłowska
Agata Kozłowska
Jest doświadczoną redaktorką serwisu budowlanego. Specjalizuję się w tematyce budownictwa i remontów. Dzięki swojej wiedzy i pasji, jest w stanie dostarczać czytelnikom wartościowych i rzetelnych informacji dotyczących tej branży. Jestem zaangażowana w swoją pracę i dążę do ciągłego rozwijania swoich umiejętności, aby jeszcze lepiej spełniać oczekiwania moich czytelników.
Oceń ten artykuł

Sprzedaż mieszkania z kredytem – czy to może się udać?

Oceń
Ocena 5/5 na podstawie 1 ocen
  1. Hubert pisze:

    Myślę, że jest na to szansa, tym bardziej, że coraz większej ilości osób zależy po prostu na tym, aby mieć swój kąt do życia, więc skoro i tak mieliby wziąć kredyt to mogą tu mieć 2w1 😀

Dodaj komentarz