Uprawa magnolii w ogrodzie. Co warto wiedzieć na ten temat?

Nie od dziś panuje powszechne przekonanie, że magnolie są jednymi z najbardziej atrakcyjnych i znanych drzew ozdobnych, jakie możemy uprawiać w naszych ogrodach. Wyjątkowe piękno i elegancja to cechy, które sprawiają, że magnolia jest... Czytaj dalej

9 stycznia 2024
Artykuł z kategorii: Ogród, Pielęgnacja ogrodu, Planowanie ogrodu

Nie od dziś panuje powszechne przekonanie, że magnolie są jednymi z najbardziej atrakcyjnych i znanych drzew ozdobnych, jakie możemy uprawiać w naszych ogrodach. Wyjątkowe piękno i elegancja to cechy, które sprawiają, że magnolia jest niezwykle popularna wśród ogrodników właściwie na całym świecie. Aby jednak można było w pełni cieszyć się urokiem magnolii w ogrodzie, trzeba wiedzieć, jak należy ją uprawiać.

Uprawa magnolii — ważne jest przede wszystkim dobrze dobrane miejsce

Pierwszym krokiem, jeśli chodzi o uprawę magnolii, jest wybór odpowiedniego miejsca. Zasadniczo, magnolia najlepiej rośnie na glebie głęboko przepuszczalnej i żyznej, na podłożu o odczynie lekko kwaśnym lub obojętnym. Jest to bardzo ważne, ponieważ kwaśna gleba zapewnia warunki, które:

 • zapewniają intensywność koloru kwiatów,
 • sprzyjają temu, by magnolia osiągnęła imponujące rozmiary.

Oprócz tego powinno się unikać miejsc narażonych na szczególnie silne nasłonecznienie. Dlaczego? Odpowiedź na to pytanie jest bardzo prosta: ponieważ magnolia to gatunek, który preferuje jasne półcienie. Pamiętajmy zatem, by chronić ją przed nadmiernym nasłonecznieniem oraz suszą.

Kiedy powinniśmy sadzić magnolię?

Po znalezieniu odpowiedniego miejsca posadź magnolię. Najlepszym czasem na to jest wczesna wiosna, kiedy podłoże już rozmarzłe, ale nie zanadto wysuszone. Przygotowując miejsce pod zasadzenie magnolii, warto wzbogacić glebę, wykorzystując do tego zadania kompost, a następnie, w razie potrzeby, dodać trochę kwaśnych nawozów. Sadzonki należy umieścić w dużych dołach, nieco głębszych niż w porównaniu z magnoliami uprawianymi w doniczkach.

W następnej kolejności trzeba obficie podlać roślinę oraz zakryć korzenie.

Podlewanie magnolii to podstawa

Podczas pielęgnacji magnolii szczególnie ważne jest regularne podlewanie; powinniśmy o tym pamiętać zwłaszcza w pierwszych latach po posadzeniu. Podczas podlewania drzew magnolii należy unikać zarówno nadmiernego przesuszenia, jak i zawilgocenia gleby.

Warto mieć na uwadze, że ściółkowanie podstawy drzewa to rozwiązanie, które pomoże:

 • zatrzymać wilgoć,
 • zmniejszyć konkurencję ze strony chwastów.

Uprawa magnolii — o czym jeszcze powinniśmy pamiętać?

W zależności od odmiany konieczne może być przycinanie magnolii, co pozwoli nam na usunięcie:

 • uszkodzonych,
 • martwych

gałęzi, a także modyfikację kształtu drzewa zgodnie z naszymi potrzebami. Należy jednak mieć na uwadze, że magnolie co do zasady nie wymagają intensywnego przycinania, a czasem nawet lepiej prezentują się, jeśli są pozostawione w naturalnym kształcie.

Kiedy uprawiasz magnolię, pamiętaj o grożących jej chorobach!

Nie zapomnij o tym, by chronić magnolię przed różnego rodzaju chorobami oraz szkodnikami. Chociaż jest ona odporna na wiele typowych dla roślin ogrodowych chorób, może być podatna na mączniaka prawdziwego. Regularne stosowanie naturalnych środków owadobójczych pomoże w ochronie magnolii,

Podsumowanie

Podsumowując, uprawa magnolii w ogrodzie, jeśli będzie pamiętał o zasadach jej pielęgnacji, może dać naprawdę wiele satysfakcji. Takie kwestie jak np.:

 • właściwy wybór miejsca,
 • regularne podlewanie i nawożenie,
 • minimalne przycinanie,
 • ochrona przed chorobami i szkodnikami,
 • pozwolą Ci na osiągnięcie sukcesu.

Magnolie z uwagi na swoje piękno stały się niezastąpionym elementem wielu ogrodów, dodając im charakteru i elegancji. Jeśli zapewnisz im odpowiednią opiekę i uwagę, będziesz cieszyć się jej niepowtarzalnym urokiem nawet przez wiele lat.

Oceń ten artykuł

Uprawa magnolii w ogrodzie. Co warto wiedzieć na ten temat?

Oceń
Ocena 0/5 na podstawie 0 ocen

Dodaj komentarz