Usługi minikoparką – podstawowe informacje nt. ich użycia

Użycie minikoparki gąsienicowej do wykonania wąskich wykopów np. pod różnego rodzaju instalacje jest naturalnym wyborem. Wpływają na to przede wszystkim parametry techniczne jak i małe gabaryty minikoparki. Efektem tego jest... Czytaj dalej

Użycie minikoparki gąsienicowej do wykonania wąskich wykopów np. pod różnego rodzaju instalacje jest naturalnym wyborem. Wpływają na to przede wszystkim parametry techniczne jak i małe gabaryty minikoparki. Efektem tego jest fakt, że ta maszyna budowlana zmieści się na typowym chodniku, a manewrowanie nią nawet na małej powierzchni jest dość proste.

Usługi minikoparką a użycie tradycyjnej wielkości koparki

Alternatywą mogłoby być użycie średniej lub normalnej wielkości koparki z wąską łyżka, jednak może to powodować wiele problemów, np. kopany rów może nie być prosty ze względu na problemy z manewrowaniem dużej maszyny na wąskiej powierzchni, lub manewrowaniem maszyną po części na wąskim chodnik i ulicą. Szczególnie w ciaśniejszych uliczkach, gdzie zajęcie pasu drogi będzie powodować problemy w komunikacji. Perspektywa tworzących się korków, może zmusić do wyboru wykonawcy prac budowlanych, oferującego właśnie usługi minikoparką,  a nie większym sprzętem budowlanym. Podobna sytuacja może mieć miejscy przy prowadzaniu prac ziemnych przy domkach jednorodzinnych, gdzie swoboda poruszania ograniczona jest przez zabudowę czy ogrodzenie.

Minikoparki są też o wiele łatwiejsze do przetransportowania w porównaniu do większych koparek, gdyż można je przewozić na lawetach, na których transportuje się auta kompaktowe, a to oznacza, że przejazd z takim sprzętem z miejsca „A” do miejsca „B” będzie generować mniej kosztów. Kluczowe znaczenie ma też i to, że minikoparki mają skromniejszą konstrukcję i o wiele mniej masywne podzespoły, a to oznacza że ich naprawa potrafi być prosta nawet dla typowego mechanika, oczywiście jeśli mechanik ten dysponuje odpowiednimi częściami zamiennymi.

Obecnie mechanicy od koparek i ładowarek naprawiają też minikoparki, a oprócz tego zajmują się także serwisem, czyli w przypadku nowej maszyny pewne usterki naprawiane są w ramach gwarancji. Istotnym jest też i to, że pewną część napraw minikoparki można wykonać na własną rękę i to, że na rynku nie brakuje części do tych lekkich maszyn.

Komfort pracy w minikoparce

Czy koparki mini, oznacza także mini kabinę dla operatora oraz doskwierający brak przestrzeni? Nie dajmy się zwieść temu przekonaniu. To fakt, że kabina jest znacznie mniejsza, ale nie obniża to znacząco komfortu pracy. Oszklona z każdej strony daje doskonałą widoczność i rozeznanie w położeniu na gruncie. Operator wręcz widzi co dzieje się u jego u stóp, dzięki czemu może wykonać bardzo precyzyjny wykop. W upalne dni naturalne jest, że mocno przeszklona kabina nagrzewa się dość mocno, jednak szyba z filtrem UV oraz klimatyzacja pomaga uciec od spiekoty i trudu prac fizycznych.
 
Tak wiele zalet decyduje o tym, że w firmach budowlanych minikoparki są powszechne stosowane, a przy jednorazowych lub okazjonalnych pracach, można się zdecydować na wynajem minikoparki. Korzyścią z wynajmu to przede wszystkim zaoszczędzone pieniądze na zakupie (mógłby on powodować, że inwestycja byłaby nieopłacalna) czy utrzymaniu. To też masa zaoszczędzonego czasu na serwis i eksploatację takiej maszyny.

Autor

Agata Kozłowska
Agata Kozłowska
Jest doświadczoną redaktorką serwisu budowlanego. Specjalizuję się w tematyce budownictwa i remontów. Dzięki swojej wiedzy i pasji, jest w stanie dostarczać czytelnikom wartościowych i rzetelnych informacji dotyczących tej branży. Jestem zaangażowana w swoją pracę i dążę do ciągłego rozwijania swoich umiejętności, aby jeszcze lepiej spełniać oczekiwania moich czytelników.
Oceń ten artykuł

Usługi minikoparką – podstawowe informacje nt. ich użycia

Oceń
Ocena 5/5 na podstawie 2 ocen

Dodaj komentarz