Cynkowanie ogniowe wzmacnia blachę. Zobacz jak bardzo!

Cynkowanie jest jedną z najczęściej stosowanych metod ochrony stali przed korozją. Nie ma co się dziwić, ponieważ cynkowanie ogniowe wspaniale chroni stal, a średnia trwałość powłoki cynkowanej to od 30... Czytaj dalej

1 marca 2018
Artykuł z kategorii: Instalacje, Przemysł, Sektor budowlany

Cynkowanie jest jedną z najczęściej stosowanych metod ochrony stali przed korozją. Nie ma co się dziwić, ponieważ cynkowanie ogniowe wspaniale chroni stal, a średnia trwałość powłoki cynkowanej to od 30 do 50 lat, w zależności od środowiska oraz wilgotności powietrza, a więc obciążenia korozyjnego. Nic nie chroni stali na tak długo!

Wzmocnienie stali wytrzymałą powłoką z cynku

Flickr.com CC 2.0 PRO Pug50

Cynkowanie ogniowe należy do usług wielu producentów elementów stalowych. Jest to najbardziej ekonomiczna metoda ochrony stali, ponieważ wystarczy nałożyć warstwę cynkową raz, aby uzyskać efekt wieloletniej ochrony stali bez konieczności renowacji. Cynkowanie to nic innego, jak pokrycie stalowych elementów cienką warstwą cynku, która doskonale zabezpieczy powierzchnię stali przed korozją. Cynkowanie to tak naprawdę szereg czynności i procesów, jak np. umieszczenie wsadu w kąpieli z ciekłego cynku o temperaturze ok. 450°C. Powstaje wtedy reakcja pomiędzy cynkiem i żelazem, która prowadzi do powstania na stali powłoki cynkowej. Taka technologia umożliwia dotarcie do każdej szczeliny elementu, aby zabezpieczyć je przed korozją.

Technologia ta działa na zasadzie dyfuzji, czyli „przenikania” cząsteczek cynku do zewnętrznej warstwy stali, podczas kąpieli w roztopionym cynku. Powłoka ta jest tak solidna, trwała i odporna na uszkodzenia, ponieważ ma strukturę warstwową. Składa się z warstw żelazowej, żelazowo-cynkowej oraz cynkowej. Sprawia to, że powłoka cynkowa jest nierozdzielnie związana ze stalowym elementem, co jest niemożliwe przy innych sposobach ochronny stali.

Cynkowanie stali – metoda najbardziej ekonomiczna

Istnieje kilka metod cynkowania konstrukcji stalowych i metalowych:

  • cynkowanie ogniowe,
  • cynkowanie proszkowe,
  • cynkowanie natryskowe,
  • cynkowanie galwaniczne.

Cynkowanie ogniowe, zwane cynkowaniem zanurzeniowym jest najbardziej rozpowszechnioną metodą antykorozyjną w Polsce. Powłoka cynkowa nałożona na stal cechuje się najlepszymi właściwościami ochronnymi stali oraz żelaza. Ponadto wydaje się to być najlepszy pomysł ze względu na koszt osadzenia oraz grubości wytwarzanych warstw.

W zależności od gatunku stali, uzyskuje się cienką powłokę (od 70 do 200 mikrometrów) wytrzymałą na ścieranie, erozję, udary, uszkodzenia mechaniczne, o doskonałej przyczepności do podłoża oraz znakomitych walorach estetycznych, a także ekologicznych. Cynkowaniu można poddawać zarówno niewielkie elementy konstrukcyjne, jak i całe blachy czy konstrukcje.

Szerokie zastosowanie w przemyśle

Cynkowanie ogniowe ma szerokie zastosowanie w przemyśle energetycznym, budownictwie indywidualnym i przemysłowym, drogownictwie, przemyśle samochodowym, stoczniowym i wielu innych. Cynkowany elementom można nadać pożądane walory estetyczne, malując je powłoką malarską czy lakierniczą.

Autor

Agata Kozłowska
Agata Kozłowska
Jest doświadczoną redaktorką serwisu budowlanego. Specjalizuję się w tematyce budownictwa i remontów. Dzięki swojej wiedzy i pasji, jest w stanie dostarczać czytelnikom wartościowych i rzetelnych informacji dotyczących tej branży. Jestem zaangażowana w swoją pracę i dążę do ciągłego rozwijania swoich umiejętności, aby jeszcze lepiej spełniać oczekiwania moich czytelników.
Oceń ten artykuł

Cynkowanie ogniowe wzmacnia blachę. Zobacz jak bardzo!

Oceń
Ocena 5/5 na podstawie 1 ocen

Dodaj komentarz