Deski elewacyjne. Świerkowe czy modrzewiowe?

Atrakcyjna elewacja stanowi wizytówkę każdego budynku. Drewno na elewacji sprawi, że będzie ona efektowna wizualnie, nowoczesna i trwała. Drewno ociepla wygląd domu, elewacja drewniana będzie pasowała do projektów tradycyjnych, jak... Czytaj dalej

4 grudnia 2018
Artykuł z kategorii: Budowa domu

Atrakcyjna elewacja stanowi wizytówkę każdego budynku. Drewno na elewacji sprawi, że będzie ona efektowna wizualnie, nowoczesna i trwała. Drewno ociepla wygląd domu, elewacja drewniana będzie pasowała do projektów tradycyjnych, jak i nowoczesnych. Standardowo montuje się ją poziomo lub pionowo, co daje nieskończone możliwości aranżacyjne.

Najbardziej popularnym montażem drewna na elewacji w Polsce jest położenie poziome, lecz układ pionowy jest coraz częściej wybierany. Deski elewacyjne montowane są do łat za pomocą wkrętów ze stali nierdzewnej bądź klipów systemowych.

deski elewacyjne

Nie wszystkie gatunki drewna nadają się do montowania na elewacji domu. Najlepiej sprawdzi się tutaj świerk, modrzew syberyjski, thermo sosna skandynawska czy bezsęczna oraz thermo jesion amerykański. Sklep Komplex Market oferuje szeroki wybór profili elewacyjnych o różnych kształtach i rozmiarach. Pozwala to na dopasowanie deski do każdego projektu. Zakup w profesjonalnym sklepie daje gwarancję jakości drewna oraz pewność, że drewno będzie spełniało wszystkie normy. Specyfikację desek elewacyjnych można znaleźć pod linkiem: https://www.komplexmarket.pl/13-deski-elewacyjne

Jednym z tańszych rodzajów drewna na elewację jest drewno świerkowe. Dobrze zabezpieczona elewacja świerkowa będzie służyła długie lata. Jednocześnie nie nadwyręży zbytnio naszego portfela.

Deski elewacyjne z modrzewia syberyjskiego są trwalsze i wytrzymalsze niż deski elewacyjne świerkowe, lecz również wymagają regularnej impregnacji. Musimy jednak liczyć się z kosztem prawie dwa razy wyższym niż w przypadku świerku.

Z kolei drewnem, które nie wymaga impregnacji jest Thermory thermo drewno. Dzięki poddaniu specjalnej modyfikacji termicznej staje się odporne na biodegradacje i znacznie stabilniejsze wymiarowo od drewna tradycyjnego. Tu można wybierać spośród 3 gatunków drewna: thermo sosna skandynawska, thermo sosna bezsęczna oraz thermo jesion amerykański. Drewno Thermory pozostawione bez impregnacji z czasem spatynuje na naturalny szary kolor, co w żadne sposób nie wpłynie na jej trwałość i odporność.

Przy wyborze drewna na elewację powinniśmy zwracać przede wszystkim uwagę na jakość drewna. Drewno powinno być odpowiednio wysuszone w specjalnych komorach, Przed zakupem powinno być przechowywane w przewiewnym i suchym miejscu. Niepoprawne składowanie drewna może negatywnie wpływać na jego właściwości.

Drewno wymaga regularnej impregnacji. Jest to specyficzny materiał, który wymaga większej dbałości niż fasady z tynku czy szkła. Odpowiedni preparat powinien zapewniać elastyczność, zatrzymywać promienie uv i zapobiegać łuszczeniu się powłoki pod wpływem słońca. Lepszym rozwiązaniem jest kupno drewna bez impregnacji i następnie samodzielne zaimpregnowanie go, gdyż impregnacja fabryczna może mieć na celu ukrycie wad drewna.

Naturalne drewno pięknie komponuje się szczególnie z nowoczesnym budownictwem. Jest to łącznik pomiędzy modernistyczną architekturą a przyrodą. Jest pięknym rozwiązaniem zarówno przy nowych inwestycjach, jak i przy odnawianiu starszych budynków.

Autor

Agata Kozłowska
Agata Kozłowska
Jest doświadczoną redaktorką serwisu budowlanego. Specjalizuję się w tematyce budownictwa i remontów. Dzięki swojej wiedzy i pasji, jest w stanie dostarczać czytelnikom wartościowych i rzetelnych informacji dotyczących tej branży. Jestem zaangażowana w swoją pracę i dążę do ciągłego rozwijania swoich umiejętności, aby jeszcze lepiej spełniać oczekiwania moich czytelników.
Oceń ten artykuł

Deski elewacyjne. Świerkowe czy modrzewiowe?

Oceń
Ocena 0/5 na podstawie ocen

Dodaj komentarz