Garaże blaszane – tania alternatywa dla murowanego garażu
Garaże blaszane - tania alternatywa dla murowanego garażu Od wielu lat konstrukcje z blachy cieszą się dużym popytem. Garaże blaszane, które potocznie znane są, jako blaszaki mają wiele zalet. Wśród nich... Czytaj dalej
Garaże blaszane – tania alternatywa dla murowanego garażu
Od wielu lat konstrukcje z blachy cieszą się dużym popytem. Garaże blaszane, które potocznie znane są, jako blaszaki mają wiele zalet. Wśród nich należy przede wszystkim wskazać ich uniwersalność, wielofunkcyjność oraz zróżnicowanie asortymentowe. Można zamówić modele jednospadowe, dwuskrzydłowe, drewnopodobne, na jeden samochód lub dwustanowiskowe, w standardowych (3 × 5 m, 5 × 6 m, 6 × 6 m) i niestandardowych wymiarach (6 × 7 m). Jakie możliwości oferują garaże blaszaki? O tym dowiesz się z niniejszego artykułu, do przeczytania którego serdecznie zapraszamy!
Garaż blaszany – istota, specyfika, rodzaje
Ten rodzaj konstrukcji budowlanej jest wykonany z blachy ocynkowanej ogniowo, co zapewnia odporność na korozję, warunki pogodowe i długoletnie użytkowanie. Klient może wybrać farbę z bogatej palety RAL. Na rynku oferowane są garaże blaszane:
- pojedyncze, podwójne lub wielostanowiskowe,
- drewnopodobne (w kolorze dębu, orzecha),
- z dachem jednospadowym i dwuspadowym,
- wyposażone w drzwi otwierane na boki lub podnoszone do góry.
O specyfice tych obiektów świadczy także bogata gama wielkości. Można zamówić blaszaki metalowe na wymiar: 3 × 5 m, 5 × 6 m, 6 × 6 m, 6 × 7 m i wiele innych.
Zalety garaży blaszanych tzw. blaszaków
Wśród najważniejszych korzyści, jakie oferuje garaż blaszany, należy wymienić:
- niską cenę i mniejszy koszt budowy w porównaniu z obiektem murowanym,
- szybkość i łatwość montażu oraz demontażu, co pozwala na relokację w inne miejsce,
- trwałość i solidność materiałowa odporna na zróżnicowane czynniki atmosferyczne (wiatr, deszcz, śnieg, silne nasłonecznienie),
- elastyczność, zróżnicowana dostępność modeli pod względem wielkości, rodzaju blachy (ocynkowanej, powlekanej farbą z palety RAL, drewnopodobne), typu dachu (jedno- lub dwuspadowego), wariantu bramy (podnoszonej, uchylnej, dwuskrzydłowej), z oknami i dodatkowymi drzwiczkami – umożliwia dopasowanie blaszaka do preferencji użytkownika i otoczenia architektonicznego.
Przygotowanie podłoża pod blaszaki
Aby postawić garaż blaszany wystarczy wyrównać i wypoziomować teren na którym ma stanąć blaszak. Należy też przygotować do podłożenia pod rogi garażu płytki chodnikowe bądź kawałki pustaków. Wylewkę można wylać w środku tak postawionego garażu, ewentualnie można taki garaż wyłożyć w środku płytami chodnikowymi czy kostką brukową.
Jeśli wybiorą Państwo wykonanie wylewki betonowej na początku to należy pamiętać o równych przekątnych oraz aby boki były z zapasem po 10 cm, czyli np. Przy garażu o wymiarach 3×5, wylewka betonowa powinna mieć wymiary 3,20×5,20
Standardowe wymiary garaży
Wybierając garaż jedno- lub dwuspadowy jako miejsce postojowe samochodu, należy pamiętać o dwóch podstawowych zasadach pomiarowych.
- Zmierzeniu długości, szerokości (przy otwartych drzwiach) i wysokości pojazdu,
- Uwzględnieniu dodatkowego wyposażenia, takiego jak np. hak holowniczy czy ramy rowerowe,
Przykładowo dla aut z segmentu A (np. Fiat Panda) B (VW Polo), C (Toyota Corolla), wystarczą standardowe metalowe garaże jednospadowe o wymiarach 3 × 5 m. Dla modeli samochodów klasy D (Audi A4) i E (Citroen C6) potrzebny będzie garaż blaszak 5 × 6 m lub 6 × 7 m.
Niestandardowe wymiary – blaszaki to nie tylko garaże
Uniwersalność i wielofunkcyjność garaży blaszanych pozwalają przechowywać nie tylko pojazdy mechaniczne, ale także węgiel, drewno opałowe, materiały budowlane, rowery, hulajnogi, wędki czy meble i baseny ogrodowe. Możliwość zamontowania okna powoduje, że z powodzeniem ta konstrukcja może posłużyć za biuro.
Inną funkcją konstrukcji blaszanego garażu jest tymczasowa lub stacjonarna szatnia dla pracowników budowlanych, w której w komfortowych warunkach będą mogli się przebrać i zostawić swoje rzeczy. Taki obiekt z dodatkowym przeszkleniem może również służyć jako stołówka pracownicza.
W takim obiekcie można również stworzyć przydomowy warsztat do majsterkowania. Wówczas blaszak stanowi idealne miejsce do przechowywania narzędzi ręcznych i maszyn. Garaż blaszany może być także miejscem na stworzenie własnej siłowni i przechowywanie hantli, sztangi, ławeczek do ćwiczeń i pozostałych akcesoriów sportowych.
To, do czego ostatecznie będzie wykorzystana metalowa konstrukcja zależy wyłącznie od aktualnych potrzeb i wyobraźni.
Blaszak – doskonała alternatywa dla murowanego garażu
Zaprezentowane informacje wskazują, że garaże blaszane jednospadowe, dwuspadowe, dwustanowiskowe, z pomieszczeniem gospodarczym i inne warianty są konstrukcjami bardzo uniwersalnymi, o wielu zaletach i korzyściach. Możliwość dobrania odpowiednich materiałów, kolorów (np. antracyt) i wyglądu sprawia, że blaszak może pełnić rozmaite funkcje. Przewagą tego typu budynków w stosunku do murowanych jest także ich niższa cena, łatwość montażu oraz szybkiego przeniesienia w inne miejsce. Jako producent garaży metalowych oferujemy szeroki wybór modeli, wyposażenia i wymiarów. Zapraszamy do przejrzenia całej naszej oferty!
Autor
- Jest doświadczoną redaktorką serwisu budowlanego. Specjalizuję się w tematyce budownictwa i remontów. Dzięki swojej wiedzy i pasji, jest w stanie dostarczać czytelnikom wartościowych i rzetelnych informacji dotyczących tej branży. Jestem zaangażowana w swoją pracę i dążę do ciągłego rozwijania swoich umiejętności, aby jeszcze lepiej spełniać oczekiwania moich czytelników.
Latest entries
- Dyskusje13 września 2024Jak wyczyścić uszczelki w kabinie prysznicowej
- Łazienka11 września 2024Czym wyłożyć ściany w kabinie prysznicowej
- Budowa domu9 września 2024Czym ogrzać domek letniskowy?
- Budowa domu6 września 2024Czym usunąć zielony nalot na elewacji?
Garaże blaszane – tania alternatywa dla murowanego garażu