Jak urządzić dużą łazienkę?

Wiele uwagi poświęca się aktualnie wymyślaniu sprytnych rozwiązań przeznaczonych do małych łazienek, tymczasem duża łazienka także może być dla wielu sporym problemem. Jak ją zaaranżować, aby była funkcjonalna, przestronna, a... Czytaj dalej

1 lipca 2022
Artykuł z kategorii: Łazienka, Wyposażenie wnętrz

Wiele uwagi poświęca się aktualnie wymyślaniu sprytnych rozwiązań przeznaczonych do małych łazienek, tymczasem duża łazienka także może być dla wielu sporym problemem. Jak ją zaaranżować, aby była funkcjonalna, przestronna, a zarazem przytulna? Projektanci wnętrz i na to mają swoje sposoby!

Sanitarne urządzenia łazienkowe

Kiedy dysponujemy dużą przestrzenią, to możemy sobie pozwolić na więcej, dlatego warto to odpowiednio wykorzystać – w jaki sposób? W łazience o sporej powierzchni warto zamontować nie tylko toaletę, ale także bidet, pojedynczą umywalkę możemy zastąpić podwójną, co umożliwi dzielenie tego pomieszczenia z innymi domownikami i z pewnością pozwoli zaoszczędzić sporo nerwów.

Jeżeli tylko instalacja wodno-kanalizacyjna na to pozwala ciekawym rozwiązaniem może być ustawienie urządzeń sanitarnych w centrum łazienki. Jednym z najpopularniejszych i najciekawszych wariantów jest wykorzystanie ścianki (pełnej lub niepełnej wysokość) i umieszczenie po jednej stronie umywalki, a po drugiej wanny lub też kabiny prysznicowej. W tym miejscu trzeba jednak wspomnieć o tym, że taki pokój kąpielowy można zaaranżować, kiedy łazienka ma więcej niż 12m2.

Kolejną kwestią jest wanna, która idealne sprawdza się w przypadku większych przestrzeni – szczególnie wartym rozważenia pomysłem jest wanna wolnostojąca, która pozwoli zamienić Twoją łazienkę w prywatną strefę wellness, zarazem zajmując przestrzeń i sprawiając, że staje się ona wykorzystana i zaaranżowana.

W sporych pomieszczeniach warto także inwestować w szafki, w których bez problemu zmieścimy wszystkie rzeczy potrzebne w łazience. Osoby dysponujące małą łazienką często nie mogą sobie pozwolić na to, żeby ręczniki, szlafroki itp. znalazły się w jednym miejscu. W dużych łazienkach jest to możliwe i warto to wykorzystać.

Jaka fototapeta do łazienki?

Duże wnętrze to także duża powierzchnia ścian. Często w małych łazienkach nie mogliśmy pozwolić sobie na pełnię aranżacyjnych możliwości, wybierając być może zbyt oszczędne płytki lub farby. Tymczasem w dużej łazience z sukcesem możemy zastosować nowoczesne tapety łazienkowe lub designerskie fototapety, które znajdziesz np. tutaj: https://rewallution.pl/fototapety-do-lazienki. Nie tylko są odporne na trudne i wilgotne warunki łazienki, ale również w szybki sposób zmienią całą naszą aranżację. W przestronnym wnętrzu warto wybrać grafiki nawiązujące do wodnych pejzaży, szerokich krajobrazów, na które nie moglibyśmy sobie pozwolić w ciasnej łazience. Taki ścienny horyzont nie tylko umili nam kąpiel, ale także z sukcesem wypełni dużą przestrzeń – unikniemy więc efektu pustki i braku pomysłu na to pomieszczenie.

Jak dobrać oświetlenie do łazienki?

Pokój kąpielowy i jego oświetlenie to spore wyzwanie. Bardzo ważną kwestią jest bowiem stworzenie odpowiedniego klimatu sprzyjającego wyciszeniu. Doskonałym rozwiązaniem w przypadku dużych łazienek jest stworzenie trzech obwodów: oświetlenia ogólnego, oświetlenia luster oraz oświetlenia strefy kąpielowej. Pozwoli to na stworzenie odpowiedniego klimatu zarówno podczas porannej toalety, jak i podczas wieczornej, relaksującej kąpieli, kiedy światło powinno być zdecydowanie bardziej stonowane, o cieplejszej barwie. Warto także pamiętać o tym, aby źródła światła nad wanną nie oślepiały osoby, która z niej korzysta, ale sprzyjały odpoczynkowi. Ciekawym pomysłem może być także wykorzystanie światła barwnego, ale takie prezentuje się najlepiej przede wszystkim na białych ścianach.

Sauna w domu

Jeżeli dysponujemy naprawdę sporą łazienką, warto zastanowić się nad dodatkowym wyposażeniem takim jak wanna z hydromasażem czy sauna plus drewniana balia, służąca do schładzającej kąpieli. Dysponując odpowiedniej wielkości pomieszczeniem oraz wystarczającym budżetem możemy stworzyć w swoim domu prawdziwe SPA!

Jak widzimy, istnieje wiele sposobów na dużą łazienkę. I choć przestrzenne wnętrza są aranżacyjnym niebem, to jednak warto szczegółowo zaplanować wystrój i dobór urządzeń, by nie tylko nie zaprzepaścić tak cennej przestrzeni, ale również nie stworzyć designerskiego potwora wnętrzarskiego.

Autor

Agata Kozłowska
Agata Kozłowska
Jest doświadczoną redaktorką serwisu budowlanego. Specjalizuję się w tematyce budownictwa i remontów. Dzięki swojej wiedzy i pasji, jest w stanie dostarczać czytelnikom wartościowych i rzetelnych informacji dotyczących tej branży. Jestem zaangażowana w swoją pracę i dążę do ciągłego rozwijania swoich umiejętności, aby jeszcze lepiej spełniać oczekiwania moich czytelników.
Oceń ten artykuł

Jak urządzić dużą łazienkę?

Oceń
Ocena 0/5 na podstawie 0 ocen

Dodaj komentarz