Jaki materiał na budowę domu?
Dom jest poważnym przedsięwzięciem, którego realizacja powinna być poprzedzona nie tylko odpowiednią kalkulacją, lecz także analizą dostępnych rozwiązań. Dotyczy to każdego elementu, ale szczególnie odnosi się do materiału, z którego... Czytaj dalej
Dom jest poważnym przedsięwzięciem, którego realizacja powinna być poprzedzona nie tylko odpowiednią kalkulacją, lecz także analizą dostępnych rozwiązań. Dotyczy to każdego elementu, ale szczególnie odnosi się do materiału, z którego powstaną ściany. To od nich zależeć będą trwałość konstrukcji, efektywność cieplna czy nawet wysokość rachunków. W co zainwestować?
Bloczki z betonu komórkowego
Beton komórkowy to mieszanka zmielonego kwarcu, wapnia oraz wody. Bloczki wykonane z tego materiału wyróżniają się lekkością i niskim współczynnikiem przenikania ciepła. W przeciwieństwie do pustaków doskonale je kumulują, ponieważ ściany z nich wykonane nie posiadają szczelin powietrznych. Służą m.in. do wznoszenia konstrukcji zewnętrznych nośnych, wewnętrznych oraz ogniowych. Projekty domów z betonu komórkowego realizowane są szybko oraz sprawnie – głównie z uwagi na łatwość obróbki materiału oraz jego kompleksowość. Najwięksi producenci tego materiały budowlanego to Ytong, Termalica, Solbet.
Cegła ceramiczna
To sprawdzony, stosunkowo tani i stosowany od dawna materiał, który wyróżnia się dobrymi parametrami użytkowymi. Wykorzystywany jest do wznoszenia ścian dwu- lub trójwarstwowych, ścian wewnętrznych, działowych, a także piwnicznych. Przy jej pomocy można również wykonać nadproża oraz sklepienia.
Pustaki
Pustaki to kolejny rodzaj materiału budowlanego, który zda egzamin przy wznoszeniu ścian. Rozwiązania gwarantują dobrą izolację akustyczną oraz są przyjazne dla środowiska. Są wykorzystywane do budowania murów trójwarstwowych oraz filarów. Produkty dzielą się na tradycyjne lub poryzowane.
Silikaty
To wapienno-piaskowe rozwiązania, które zapewniają odpowiednią trwałość i wytrzymałość, a także dobrą izolację akustyczną. Należą do jednych z najtańszych propozycji, ale nie gwarantują najlepszej izolacji termicznej. Wymagają ocieplenia podobnego jak w przypadku rozwiązań ceramicznych.
Keramzytobeton
Jest porowatym i lekkim kruszywem, którego głównym składnikiem jest keramzyt. Materiał wykazuje podobne właściwości co ceramika; jest dobrym izolatorem ciepła i wyróżnia się niską nasiąkliwością. Sprawdzi się przy wznoszeniu ścian jednowarstwowych, dwuwarstwowych oraz trójwarstwowych. Jest to rozwiązanie droższe i trudniejsze podczas montażu.
Rynek materiałów budowlanych oferuje mnóstwo możliwości, które pomogą stworzyć solidny i ciepły dom. Oprócz tradycyjnych, takich jak pustaki i cegły, warto zwrócić uwagę na rozwiązania bardziej innowacyjne: silikaty, keramzytobeton czy – najbardziej popularne – bloczki z betonu komórkowego.
Autor
- Jest doświadczoną redaktorką serwisu budowlanego. Specjalizuję się w tematyce budownictwa i remontów. Dzięki swojej wiedzy i pasji, jest w stanie dostarczać czytelnikom wartościowych i rzetelnych informacji dotyczących tej branży. Jestem zaangażowana w swoją pracę i dążę do ciągłego rozwijania swoich umiejętności, aby jeszcze lepiej spełniać oczekiwania moich czytelników.
Latest entries
- Dyskusje6 listopada 2024Jak naprawić pęknięty zderzak?
- Przemysł23 października 2024Mobilność w branży budowlanej – jak winiety online usprawniają transport materiałów i ekip budowlanych?
- Bezpieczeństwo17 października 2024Jak chronić oczy na budowie?
- Przemysł16 października 2024Jak wyposażyć mały zakład blacharski?
Jaki materiał na budowę domu?