Jaki rodzaj blachy wybrać na pokrycie dachu?

Dach jest bardzo ważnym elementem domu. Dlatego warto poświęcić chwilę na to, by wybrać odpowiednie pokrycie na jego wykończenie. Jak się okazuje, coraz popularniejsze stają się blachy dachowe. Jakie dokładnie... Czytaj dalej

19 listopada 2020
Artykuł z kategorii: Budowa domu, Projekt domu

Dach jest bardzo ważnym elementem domu. Dlatego warto poświęcić chwilę na to, by wybrać odpowiednie pokrycie na jego wykończenie. Jak się okazuje, coraz popularniejsze stają się blachy dachowe. Jakie dokładnie ma zalety ten produkt? Jakie są rodzaje blachy dachowej i co jeszcze warto wiedzieć na ten temat?

Zalety blachy dachowej – dlaczego warto się na nią zdecydować?

Blacha dachowa doceniana jest przez inwestorów z wielu powodów. Przede wszystkim stanowi przystępną cenowo opcję. Do tego dochodzi prosty i niedrogi montaż, który nie wymaga specjalistycznego sprzętu. Przy odrobinie wprawy i umiejętności budowlanych takie pokrycie można ułożyć samodzielnie, lepiej jednak zdecydować się na usługi fachowców.

Materiał ten nie obciąża zbytnio samej konstrukcji dachu, dzięki czemu może być wykorzystany przy lekkich więźbach dachowych. Poleca się go wszędzie tam, gdzie konstrukcja budynku nie powinna być zbytnio obciążana. Podkreśla się także to, że blacha dachowa jest odporna na działanie czynników atmosferycznych oraz uszkodzenia mechaniczne. Występuje w kilku wersjach kolorystycznych, co ułatwia zachowanie estetycznego i spójnego wyglądu budynku oraz całej posesji.

Jakie są dostępne rodzaje blachy dachowej?

Jednym z rozwiązań proponowanych przez producentów tego typu materiałów jest blacha trapezowa. Swoją nazwę zawdzięcza ona charakterystycznemu kształtowi. Zazwyczaj wykorzystywana jest do krycia dachów budynków przemysłowych i gospodarczych. Może być też stosowana jako wykończenie wiat i pawilonów. Rzadziej można ją spotkać jako element wykończenia dachu domów mieszkalnych.

Ciekawym rozwiązaniem dla osób, które chcą wykończyć dach domu tym materiałem, jest blacha płaska. Można jej szukać także pod nazwą panel na rąbek – określenie to zawdzięcza sposobowi, w jaki jest montowana. Pasuje zarówno do nowoczesnych, jak i klasycznych form budynków. Bardzo chętnie jest wykorzystywana przez deweloperów zajmujących się tworzeniem osiedli domków jednorodzinnych w zabudowie wolnostojącej, bliźniaczej i szeregowej. Dobrze prezentuje się na dachach prostych, wielospadowych oraz tych z dodatkowymi elementami, takimi jak np. wykusze czy lukarny.

Co jeszcze warto wiedzieć o wykończeniu dachu?

Decydując się na blaszany dach, należy pamiętać o tym, żeby dobrać także inne elementy, które pozwolą go wykończyć. Chodzi tu m.in. o narożniki. Oprócz tego istotne jest prawidłowe orynnowanie, które ma chronić całą konstrukcję przed zawilgoceniem. Również w tym przypadku zaleca się wyroby wykonane z blachy.

Warto także pamiętać, że dla zachowania prawidłowego zapotrzebowania energetycznego budynku należy wykonać dobre ocieplenie. Trzeba zaznaczyć, że dachy z blachy polecane są w regionach, gdzie nie występują bardzo silne i nagłe porywy wiatru, które mogłyby poderwać lekki materiał.

Autor

Agata Kozłowska
Agata Kozłowska
Jest doświadczoną redaktorką serwisu budowlanego. Specjalizuję się w tematyce budownictwa i remontów. Dzięki swojej wiedzy i pasji, jest w stanie dostarczać czytelnikom wartościowych i rzetelnych informacji dotyczących tej branży. Jestem zaangażowana w swoją pracę i dążę do ciągłego rozwijania swoich umiejętności, aby jeszcze lepiej spełniać oczekiwania moich czytelników.
Oceń ten artykuł

Jaki rodzaj blachy wybrać na pokrycie dachu?

Oceń
Ocena 5/5 na podstawie 1 ocen

Dodaj komentarz