Okna do domu – najważniejsze informacje w skrócie

Budując lub remontując dom podejmujemy wiele ważnych decyzji. To, co wybierzemy, będzie nam służyć wiele lat, wpływać na komfort naszego życia a także na wysokość rachunków. Jedną z najważniejszych decyzji... Czytaj dalej

25 marca 2020
Artykuł z kategorii: Budowa domu

Budując lub remontując dom podejmujemy wiele ważnych decyzji. To, co wybierzemy, będzie nam służyć wiele lat, wpływać na komfort naszego życia a także na wysokość rachunków. Jedną z najważniejszych decyzji będzie wybór okien. Odpowiednie nie tylko pozwolą zmniejszyć zużycie energii, ale też stylem i kolorystyką mogą korespondować z pozostałymi elementami wykończenia budynku.

Poza aspektem wizualnym, pod uwagę musimy wziąć pod uwagę wiele istotnych parametrów, które pomogą nam dokonać najlepszego wyboru. Jakie okna do domu wybrać? Oto najważniejsze informacje, które przydadzą się podczas zakupu.

Stolarka okienna z jaką mamy do czynienia bardzo się różni od odpowiedników sprzed kilku, czy też kilkunastu lat. Wiele osób może zaskoczyć postęp, jakiego dokonano w branży produkcyjnej i montażowej. Przyniósł on nie tylko zmiany techniczne, ale też udoskonalenie i wprowadzenie całkiem nowych funkcjonalności. Warto być ich świadomym, aby wybrać parametry które najlepiej spełnią nasze oczekiwania w tej kwestii.

W pierwszej kolejności określamy zwykle ilość otworów okiennych, ich rozmieszczenie w projekcie, a także ich wymiary. Kiedy przyjdzie już do wyboru tych konkretnych, podstawowym wyborem staje się materiał, z jakiego mają zostać wykonane. Możemy wybierać między oknami wykonanymi z aluminium (bardzo rzadko używanymi w zabudowie jednorodzinnej czy mieszkaniowej w ogóle), plastikowymi (inaczej PCV, najbardziej popularne na rynku) a takimi wykonanymi z surowca naturalnego czyli drewna.

W następnej kolejności musimy zdecydować, jak okna mają się otwierać, na którą stronę, czy mają być jedno, czy wieloskrzydłowe. Ponad to – ilość szyb. Standardy cieplne dla okien zmieniają się co jakiś czas i zapewne w przyszłości standardem mają szansę stać się pakiety trzyszybowe, jednak aktualnie mamy wybór między dwu i trzyszybowymi. Różnica w cenie zwykle nie jest znacząca, natomiast różnica w parametrach cieplnych może być odczuwalna. Oszczędność energetyczna przy dobrze dobranych i prawidłowo zamontowanych oknach może być wymierna i zwrócić poniesioną różnicę w wydatkach. Do tego dochodzi także wyższy komfort akustyczny. Poniżej dokładniej opisane są te aspekty

Pierwszym parametrem, który znajdzie się w każdym katalogu producenta okien jest współczynnik przenikania ciepła. Oznaczony jest za pomocą symbolu Uw. określa on, jaka ilość ciepła wydostaje się na zewnątrz. W tym przypadku im wartość tego współczynnika jest niższa, tym mniej ciepła tracimy przez okna – zwykle wynosi pomiędzy 1,4 a 0,7. 

Drugim istotnym parametrem jest wskaźnik izolacji akustycznej, oznaczany z kolei symbolem Rw.  Pokazuje on zdolność do tłumienia hałasu wyrażoną w decybelach. Podobnie jak poprzednio, tutaj również niższa wartość oznacza lepszą izolację. 

Trzeci z parametrów który można zauważyć wybierając okna to współczynnik infiltracji powietrza. Pozwala stwierdzić on jaką przepuszczalność w tym zakresie ma okno. Tutaj należy pamiętać że zbyt szczelne okno może okazać się problematyczne. Bardzo niskie parametry, czyli poniżej 0,3 będą oznaczać, że niezbędny będzie montaż dodatkowego systemu wentylacyjnego. 

Klasa szczelności to kolejny współczynnik – decyduje o tym, jak długo woda przy danym ciśnieniu nie będzie w stanie dostać się do środka. Skala od A1 do 9A oznacza w praktyce, że najwyższa wartość gwarantuje największą szczelność nawet przy dużym ciśnieniu. 

Wybór stolarki okiennej powinien być wyborem przemyślanym. Należy porównać wszystkie parametry i określić stosunek jakości do ceny w poszczególnych ofertach. Niekoniecznie najwyższe możliwe parametry są konieczne, żeby okna były energooszczędne i spełniały prawidłowo swoją rolę.

Autor

Agata Kozłowska
Agata Kozłowska
Jest doświadczoną redaktorką serwisu budowlanego. Specjalizuję się w tematyce budownictwa i remontów. Dzięki swojej wiedzy i pasji, jest w stanie dostarczać czytelnikom wartościowych i rzetelnych informacji dotyczących tej branży. Jestem zaangażowana w swoją pracę i dążę do ciągłego rozwijania swoich umiejętności, aby jeszcze lepiej spełniać oczekiwania moich czytelników.
Oceń ten artykuł

Okna do domu – najważniejsze informacje w skrócie

Oceń
Ocena 4.3/5 na podstawie 6 ocen

Dodaj komentarz