Ile kosztuje budowa magazynu?

Na taki krok decydują się nie tylko firmy i przedsiębiorcy. Magazyny buduje się także na użytek własny – niezależnie od tego, jaka to będzie konstrukcja, trzeba przyznać, że to poważna... Czytaj dalej

22 października 2020
Artykuł z kategorii: Inwestycje budowlane, Nieruchomości, Sektor budowlany

Na taki krok decydują się nie tylko firmy i przedsiębiorcy. Magazyny buduje się także na użytek własny – niezależnie od tego, jaka to będzie konstrukcja, trzeba przyznać, że to poważna inwestycja. Jak wielka? Ile naprawdę kosztuje budowa magazynu i co ma wpływ na jego cenę?

ile kosztuje budowa magazynu?

Pierwszy aspekt został już poruszony – mowa oczywiście o typie konstrukcji. Najpopularniejsze są stalowe i murowane, ale coraz większą popularnością cieszą się także warianty tymczasowe. Czym właściwie są warianty tymczasowe? Cóż, mówiąc najprościej, magazyny tymczasowe to proste konstrukcje z dachem namiotowym. Taka konstrukcja nie jest oczywiście trwała i nie sprawdzi się w przypadku złej pogody i delikatnego towaru. Trzeba jednak pamiętać, że to bardziej prowizorka, której największym atutem jest szybkość budowy i bezproblemowy demontaż.

Po drugiej stronie barykady znajduje się konstrukcja murowana, która jest całkowitym przeciwieństwem dla magazynów tymczasowych. Magazyny murowane są trwałe, solidne i nadają się praktycznie do wszystkiego. Wiąże się to oczywiście z kosztami, które są nieporównywalnie wyższe od kosztów związanych z tymczasowymi magazynami. Nawet magazyny stalowe są dużo tańsze. Wszystko dlatego, że do postawienia magazynu murowanego wiąże się z szeregiem pozwoleń i projektów, a to dopiero wierzchołek góry lodowej, bo same materiały i praca także swoje wnoszą. Dlatego też coraz więcej osób decyduje się na konstrukcje stalowe.

Te zawierają stalowe szkielety i wielowarstwowe płyty. Formalności związane z pozwoleniami stoją na podobnym poziomie do wariantów murowanych, ale sam czas realizacji jest nieporównywalnie krótszy. Mniejsze są także koszty, więc konstrukcja stalowa w wielu przypadkach wydaje się najlepszym wyborem. Pora więc przejść do kosztów – uwzględnimy wszystko, by przybliżyć wszystkie koszty.

Ile kosztuje budowa hali?

Wszystkie koszty można podzielić na 4 osobne kategorie. Pierwszą z nich zawsze będą wydatki związane z przygotowaniem terenu oraz uzyskaniem niezbędnych pozwoleń. Dopiero później należy uwzględniać koszty samej budowy (tutaj w uwzględnia się materiały, robociznę i projekt). Kolejnymi wydatkami będą koszty związane z wykończeniem – tutaj w grę wchodzi aranżacja wnętrza i potrzebne media. Ostatnim elementem będą natomiast koszty związane z eksploatacją magazynu. Wszystko razem przekłada się na całościowy koszt, który w przypadku konstrukcji murowanych zazwyczaj oscyluje w granicach kilkudziesięciu tysięcy złotych. Trzeba oczywiście pamiętać, że wiele zależy także od wielkości magazynu i poziomu jego zaawansowania. Z tego też powodu trudno nam określić cenę, która znajdzie odzwierciedlenie w każdym przypadku.

Można jednak przyjąć, że w przypadku konstrukcji stalowej, ceny zaczynają się od kilkuset zł/m2. W przypadku hal nieogrzewanych może to być już cena 300-500 zł za metr. W przypadku konstrukcji ogrzewanych, spokojnie można te kwoty podwoić. Oczywiście konstrukcje stalowe łatwiej wycenić, bo w ich przypadku nie ma tak wielu czynników, które mają realny wpływ na cenę.

Autor

Agata Kozłowska
Agata Kozłowska
Jest doświadczoną redaktorką serwisu budowlanego. Specjalizuję się w tematyce budownictwa i remontów. Dzięki swojej wiedzy i pasji, jest w stanie dostarczać czytelnikom wartościowych i rzetelnych informacji dotyczących tej branży. Jestem zaangażowana w swoją pracę i dążę do ciągłego rozwijania swoich umiejętności, aby jeszcze lepiej spełniać oczekiwania moich czytelników.
Oceń ten artykuł

Ile kosztuje budowa magazynu?

Oceń
Ocena 0/5 na podstawie 0 ocen

Dodaj komentarz